Metanolün Otto ve Dizel Motorlarında Tüketimi ile ilgili yararlı bilgiler

Metanolün Otto ve Dizel Motorlarında Tüketimi ile ilgili yararlı bilgiler

Metanol içinde metil içki yer alan, odun, kömür benzeri fosil yakıtların sıcaklık altında damıltılmaları karayolu ile,natürelgaza bazı distilasyon işlemleri uygulanarak ya da CO ve H2?nin katalitik ortamda sentezleri sonucu olarak elde edilir. Fakat natürel kaynakların yenilenebilir olamamasından ötürü metanolün muadil bir petrol olarak kullanılması belli bir süre bir zaman amaçlı mevzubahis olacaktır. Bununla Birlikte günümüzdeki metanol üretimindeki enerji balansı negatiftir. Başka Bir Deyişle metanolün üretimi amaçlı, yanması nihayetinde vereceği enerjiden fazla enerjiye ihtiyaç vardır.
Metanolün kaynama sıcaklığı 65.10C, donma sıcaklığı ?97.60C ?dir ve su ile her oranda karışabilir. Metanol taşıtlarda çok minik değişikliklerle kolaylıkla kullanılır. Yapılmış Olan önce metanollü prototiplerde yakıt motorları metanol yakabilecek biçimde değiştirilmekteydi. Daha sonraları metanol yakıtı kullanacak yepyeni motorlar tasarlandı. Prototipler üstünde yapılmış olan araştımalara yönelik, metanol yakıtlı taşıtların, gelişmiş teknolojiye sahip benzinli taşıtlara yönelik %5-10 oranında daha çok verime ve harika ivmeye sahip meydana geldiği görüldü.

Metanol fazla yüksek oktan sayısına sahip olamasına karşın çok düşük setan sayısına sahiptir. Bu nedenle dizel motorlarında kullanımında bazı sorunlar vardır. Metanol yakıtı düşük setan saysıcaklık, fazla yüksek ateşleme sıcaklığı ve bizzat kendine tutuşma direnci sebebi ile dizel motorlarında sıkıştırma strokunun sonuna gerçek, silindir içerisindeki sıkıştırlımış gökyüzü içine püskürtülmesi ile başlayacak yanmada, bazı sorunlar yaratır. Yakıtın tutuşmasını geciktirir ve dizel motorunda vuruntuya gerek olur. Fakat bizzat kendine tutuşma direnci, Otto motorlarında sıkıştırma oranının arttırılmasına imkân sağladığından metanol Otto motorlarında kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu nedenden ötürü metanol dizel motorlarında fakat buji kullanılması halinde ya da dizel yakıtla karıştırılması halinde kullanılabilir. Düşük setan sayısına sahip meydana gelen yakıtların dizel motorlarındaki yanmasını düzeltmek amaçlı bazı çalışmalar yapılmaktadır.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.