Mevsimsel grip olayları sıradan seyrinde

Mevsimsel grip olayları sıradan seyrinde

Sağlık Bakanlığı Sinir ve Sahiller Sıhhat Evrensel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, “domuz gribi” olarak malum enflüanza A H1N1 virüsünün, öksürük, hapşırma benzeri vaziyetlerle saçılan solunum damlacıklarıyla bulaştığını belirterek, virüsün cansız yüzeylerde birden çok saat yaşayabildiğine dikkati çekti.

Tokatlaşmanın da bulaşma nedeni olması sebebiyle bilhassa el hijyeninin ehemmiyetine dikkat çeken Hatipoğlu, “Virüsten arınmak amaçlı bol sıvı/akışkan kullanımı gereken. Kronik rahatsızlığı olanlar ve gebeler benzeri risk grubundaki kişilere antiviral ilaçlar önerilebilir. Antibiyotikler rutin kullanılmamalı, bu ilaçlar fakat ek bakteriyel enfeksiyon gelişmişse faydalıdır” dedi.

Hüsem Hatipoğlu, kronik kalp, akciğer, böbrek ve kanser hastalarının yanında yenidoğan, genç ve ileri yaştakilerin risk grubunda yer aldığı amaçlı ek sıkıntılar gelişebileceğini belirterek, şu verileri verdi:

“Yeterli sıvı/akışkan alınmaması, solunum yetersizliği, altta yatan hastalığın hepten kötüleşmesi, bakteriyel pnömoni (zatürre) benzeri öbür enfeksiyonların eklenmesi neticesi yüklü bakım gereksinimi belirir, üstelik bu sebeple vefat dahi görülebilir. Hasta bireylerin izolasyonu, standart enfeksiyon tedbirlerinin alınması, el yıkama, öksürme ve hapşırma esnasında ağız ve burnun kapatılması, bu konuyla alakalı alınabilecek mühim tedbirlerdir. Bununla Birlikte her sene Hayat Sıhhat Teşkilatı’nün tespit edildiği virüs tiplerinden ortaya konulan grip aşılarının, grip mevsimi başlamadan tehlikeli kişilere inşa edilmesi da önem teşkil eder. Ek kronik hastalıkları olanların bu hastalıklarının muayene altında tutulması, sigara içmemek, yeteri kadar ve balanslı beslenme, kapalı ortamların sık sık havalandırılması benzeri önlemler de gripten ve komplikasyonlarından korunmak amaçlı lazımdır.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.