Michael Faraday ile ilgili yararlı bilgiler

Michael Faraday ile ilgili yararlı bilgiler

Faraday (1791-1867) ; populer bir İngiliz Fizik ve Kimya bilginidir. Elektromagnetik endüksiyonu, elektroliz kanunlarını, ışıkla magnetizma arasındaki basit bağlantıları bulmuştur. Bu oldukça başarılı keşifleri yardımıyla Faraday, çağdaş elektromagnetik sahalar teorisini ortaya getiren kavramların temellerini atmıştır. Bu Sabah tüm cereyan motorları, dinamolar bu esaslara dayanarak yapılmaktadır. Böylelikle, Faraday, cereyan döneminin başlamasına sokak açan en populer bilginlerden biri olarak onay edilmiştir.
Michael Faraday, Londra’nın güneyinde Newington kasabasında doğdu. 14 yaşındayken, çalışmak üzere, bir kitapçının yanına verildi. Burada, bilim üst kısmına pekçok eserler okumak fırsatını buldu. Bir taraftan da populer İngiliz fizikçisi Humphrey Davy’nin verdiği dersler ve konferanslarla ilgileniysilahlı kuvvetler. En kocaman maksadı bilim kapsamında çalışmaktı.
Faraday’ın çalışmalarını gören Davy, onu asistan olarak yanına aldı, deneylerinde kendisiyle birlikte çalışmasını sağladı.
Faraday’ın çalışmaları nihayetinde vardığı en mühim netice, 1821’de elektromagnetik rotasyonu keşfetmesidir. Ondan sonraki senelerde Faraday’ın ünü çok kapsamlı bir etrafa yayıldı. 1823’de bu populer fizik ve kimya bilgini klorini sıvılaştırmayı başarmıştı. Ancak bu başarısından ötürü, hocası Humphrey Davy onu kıskandı, Faraday’ın “Royal Society” isimli bilim müessesenine seçilmesine mani olmak talep etti. Herkesin kocaman taktirle karşıladığı çalışmaları yardımıyla Michael Faraday 1824’de bu müesseseye seçildi. Bundan sonraki senelerde Faraday bilim sahasındaki çalışmalarına devam ederek ona haklı bir ün imkanı sunan mühim keşiflerini üretti. 1867’de kendisine Kraliçe Victoria aracılığıyla verilmiş ortaya gelen Hampton Court yakınındaki evinde öldü.
Faraday’ın en mühim yapıtları şunlardır: Experimental Researches in Electricity (Cereyan Üst Kısmına Deneysel Araştırmalar), Experimental Researches in Chemistry and Physics (Kimya ve Fizik Üst Kısmına Deneysel Araştırmalar), On The Various Forces In Nature (Doğadaki Farklı Kuvvetler Üst Kısmına)

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.