Mide kanserine dikkat

Mide kanserine dikkat

Dünya Sıhhat Teşkilatı rakamlarına yönelik her yıl tahmini 900 bin kişiye mide kanseri tanısı konuluyor. Profesyoneller, sigara ve alkolün mide kanserine sebep meydana geldiğini ifade ederek, bu çeşit zarar veren alışkanlıklardan uzak durulmasını öneri ediyor.

Gastroenterohepatoloji Uzmanı Dr. Bağımsız Bahadır haber verdi. Mide kanserinin yeryüzünde erkeklerde 2. bayanlarda 4. sırada en sık sık görülen kanser türü meydana geldiğini vurgulayan Bahadır, “Ülkemiz’de ise bütün kanserler içerisinde erkeklerde ve bayanlarda 2. en sık sık görülen kanserdir. Ülkemiz’de tespit edilen kanserlerin erkeklerde yüzde 7.4, bayanlarda yüzde 6’sı mide kanseridir.” İfadelerini kullandı.Mide kanserinden savunma yöntemlerini da sıralayan Bahadır şu şekilde aynı ritimde devam etti: “Midenizde helikobakter pilori bakterisi varsa kesinlikle iyileştirme ettirin. Bu bakteri Dünya Sıhhat Teşkilatı aracılığıyla kanserojen bakteri olarak onay edilmiştir. Mide kanseri sigara ve alkolü sever. Bunlardan uzak durun. Mide kanserinin sigara içmek ile ilişkisi de yüzde 95’in üzerindedir. Kullanım müddetinin artışı ve sigara ölçüsü ile mide kanseri içinde direk tek ilişki vardır.

Karbonhidratların, turşuların, tuzlanmış et ve balıkların mide kanseri rizikonunu artırdığı; süt, kıtır sebzeler, C vitamininden zengin besinlerin mide kanseri rizikonunu azalttığı görülmüşçeşit. Bu sebeple riski artıran besinleri sofranızdan kaldırın. Yağ oranı fazla düşük ya da fazla yüksek olması kanseri gelişiminde risk faktörüdür. Mangalda pişirilmiş gıdaları fazla tüketmeyin. Tütsülenmiş gıdalardan uzak durun ve tuzu hayatınızdan çıkarın.

Diyette en fazla suçlananlar tuzlu ve tütsülenmiş gıdalardır. Neon ve nitrat bileşikleri mide kanseri gelişiminde mühim ajanlar olarak görülür. Kıtır sebze ve meyve tüketimini artırın. Ailenizde mide-bağırsak kanseri meydana gelen yakınınız varsa Gastroenteroloji uzmanına muayene olun. Mide kanseri, insanlardaki en agresif tümörlerden biridir ve erken merhalede tanı edildiği zaman izlenen 5 senelik sağ kalım oranı yüzde 90-100 iken, ileri evre tümörlerde bu oran yüzde 15-25’lere civarı geriler.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.