Mikrodalga fırınlar yiyeceği ne türlü pişirir ile ilgili yararlı bilgiler


Mikrodalga fırınlar yiyeceği ne türlü pişirir ile ilgili yararlı bilgiler

Diyelim ki, normal tek fırında tek keki pişiriyorsunuz. Kekler normal olarak 170-180 derecede pişirilirler. Ama siz fırını hata sonucu 250 dereceye ayarlarsanız, olacak meydana gelen, kekin ek olarak içi ısınmamışken, dışının yanmasıdır. Normal tek fırında, sıcaklık öncesinde yemeğin piştiği kap ek olarak sonra da yemeğin dışıyla temas eder ve oradan içerisine gerçek otlar. Fırının içerisinde ısınan kuru gökyüzü da, kekin içi halen nemli iken dışını kurutur ve kahverengi tek kabuğun oluşmasına sokak açar.
Bir mikrodalga fırında kullanılan, başka bir deyişle yiyeceğin üst kısmına sevk edilen mikrodalgalar 2.500 megahertz frekansındaki radyo dalgaları boyutunda olup, frekansları FM radyo bandı frekansının tahmini 20 mislidir.
Bu frekanstaki radyo dalgalarının enteresan tek özelliği vardır. Su, yağ ve şeker açısından çok huzurlu emilmelerine nazaran plastik, cam, seramik benzeri malzemeler, nitrojen ve oksijen benzeri gazlarca emilmezler ve tek ek olarak gerisin geriye yansıtılırlar.
Sık sık sık mikrodalga fırınların, yiyeceği içinden dışına gerçek ısıttığını duyarsınız. Bu gerçek değildir. Dalgalar direk yiyeceğin yağ ve su moleküllerini etkilerler. Başka Bir Deyişle yiyeceğin dışından başlayıp içerisine gerçek ilerleyen ya da tam aksi istikamette tek ısınma mevzubahis değildin Su ve yağ molekülleri yiyeceğin her tarafına yayılmış olmaları nedeni ile,sıcaklıknma da bununla birlikte her yerde olabilir.
Tabii ki tek takım sınırlamalar da vardır. Radyo dalgaları yiyeceğin ek olarak kalın ve yüklü kısımlarından ilginç biçimde direnç görerek geçtiklerinden, yiyecekte ilginç sıcaklıkta noktalar oluşabilir.
Radyo frekansındaki bu mikrodalgalar, oksijen ve nitrojen açısından emilmedikleri amaçlı, mikrodalga fırında yer alan ve genellikle bu gazları kapsayan gökyüzü da, öbür fırınlardaki benzeri sıcak olmayıp, oda sıcaklığındadır. Bu da ısınan gökyüzü etkisi ile yiyecekte, kızarmış tek kabuk oluşmasına engel olabilir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.