Nasıl sevinçli olunur

Nasıl sevinçli olunur

Bugünü de bu ana konunun en mühim aşağı konusu olarak nitelendirilebilecek, “Mutluluk nedir ve ne türlü sevinçli olunur?”konusuna ayıracağım.
Malumu ilam etme riskine girerek şunu söylemeliyim. Her Biri bir ilişkiye sevinçli olmak amaçlı girer. Fakat düş kırıklıkları da çoktur. Zira her birimiz sevinçli olmak talep ettiğimiz takdirde, “Mutlu olmak ne demektir?” sualine net yanıt verebileceğimizi sanmıyorum, başka bir deyişle çoğumuz ne türlü olunacağını bilmediğimiz bir şeyin peşinde koşuyor olabiliriz.
Bu sebeple, “Nasıl sevinçli olunur?” sualine yanıt arayışını soyut, felsefi bir oyun olarak görmemek gerekli. Bu somut sorunlarımıza yaşamsal analiz eder getirebilecek bir yanıt.
Hayattaki en kolay değil konulardan bir tanesi meydana iştirak eden “iyi bir ilişki, harika bir evlenme kurmak”konusuna çözümü de “Nasıl sevinçli olabiliriz?” dair kafamız kesinlik kazandıktan ardından bulabiliriz fakat.
Ona civarı antik Yunan’da filozoflar “Hayatın manası ve orijini nedir?”sorunsalına kafa yordu. Sokrat ise “İyi hayat şekli hangisidir?” sualini meydana atarak felsefenin sorunsalını değiştirdi. Ondan ardından iştirak eden filozoflar, bu sorunsala manalı yanıtlar bulmak amaçlı uğraştılar.
Sokrat, üstünde düşünülmüş ve bilgiyle çalışılmış yaşamın iyi hayat meydana geldiğini savunurdu. Kendisine bilgiye dayalı bir hayat kurabilmiş, manalı harika hedefler koyabilmiş ve öbür insanlara iyi reaksiyonlar vereiyi bilen, onlarla iyi ilişkilere giren kişilerin hem bir sevinçli olacaklarını hem bir de iyi hayat idealini yakalayabileceklerini düşünürdü.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.