Neden esneriz? Esnemek bulaşıcı mıdır?


Neden esneriz? Esnemek bulaşıcı mıdır?

Geçmişte Bilim insanları esnemenin vücudun oksijen ihtiyacında kaynaklandığını belirttiklerini belirten Psikolog Sulh Gürkaş, nihai yıllarda esnemeyle alakalı en fenomen ve en enteresan belirtinin ‘beynimizi soğutmak amaçlı esnediğimiz’ meydana geldiğini söyledi

“Esnemek temel bin eylem değil”

Esnemenin temel bir eylem olmadığını anımsadan Gürkaş, “Uyku vaktimiz geldiğinde, sıkıldığımızda ve uyandığımızda üstelik uykumuzda dahi esneriz. Fakat esnemek bu civarı temel bir olay değildir. Şayet yalnızca bunlarla açıklayacaksak kemancının sahneye çıkarken ki esnemesini, atletizmcinin uzunca atlama öncesi esnemesini, sıkılmakla açıklamakta zorlanacağımız kesinlikle. Geçmiş Zamanda Bilim insanları esnemenin vücudun oksijen ihtiyacında ötürü meydana geldiği istikametinde görüşleri vardı, fakat bugünlerde bu onay görmemekte. Esnemenin, soluk alıp vermeyle direk bağlı meydana gelmediği düşünülmekte.”

“Beyin soğuğunca ek olarak iyi çalışıyor”

Esnemenin beynin soğumasına destekçi meydana geldiğini belirten Gürkaş, konuyla alakalı şu verileri verdi:

“Araştırmalara yönelik beyin düşük ısıya gereksinim duyuyor ve esnemek kan akışını hızlandırıyor ve kan akışı yardımıyla beyin soğuyor ve ek olarak iyi çalışıyor. Bu da sporcunun yarışma öncesinde esnemesini ek olarak iyi yorumluyor. Bir öbür değişle, bu sayede sporcu beynini soğutarak ek olarak zekice ve kıvrak düşünebilmesi amaçlı beynini hazırlıyor. Beynimizi bilgisayara benzetecek olursak, esnemek bilgisayarın fanı denebilir. Bununla Beraber esnemeyle beraber, gerinme sonucu olarak kaslara stress ile beden hazırlıklı duruma gelir ve ardından harekete başlarız.”

Esnemek bulaşıcı mı?

“Herkesin esneme ile alakalı önce söyleyeceği birşey bulaşıcı olduğudur” diyen Gürkaş, “Bu yazıyı dahi okurken kaç kere esnediniz acaba, uyarı ettiniz mi? Esnemenin bulaşıcı tesiri en sık sık bizzat ailemiz içerisinde, bunu arkadaşlarımız takip etmekte ve en nihai olarak yabancıların esnemesi esnememize neden oluyor. İlginç olanı esnemenin bulaşıcı tesiri duygusal olarak bir bağlantı kurmadığımız kişilerde ek olarak az gösterişli oluyor” diye konuştu.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.