Neden Kış Lastiği Kullanmalısınız?

Neden Kış Lastiği Kullanmalısınız?

Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi +7 dereceden bu yana sertleşir. Bu sebeple ıslak ve ilgisiz yöntemde yeteri kadar kavrama sağlamaz. Kış lastikleri ise yapılarındaki natürel kauçuk hisseleri yardımıyla düşük ısılarda dahi esnekleşirler ve tutuşları artar.

Kış Mevsiminde yaz lastikleri ile fren mesafesi uzar, virajda otomobil merkezkaç kuvvetinin tesiri ile daha çok auta gerçek savrulur, araçlarda baştan ya da arkadan kaymalar artar. Bu sebeple kış lastiği kullanılması şoför ve sürüş güvenliği tarafından kocaman ehemmiyet gösterir.

Kış aylarında talihsiz kaza inşa etme rizikosu yaz aylarına yönelik 6 kat daha fazladır. Yalnızca atmosferik koşullar ve sokak şartları göz önüne alınarak ele geçirilen bu rakama yanlış lastik seçimi dahil olmak üzere değildir.

Karla kaplı tek tabanda 50km/h süratte standart lastik ile fren mesafesi 43m iken kış lastiği ile bu uzaklık 35m’ye düşmektedir.

Buzlu tabanda ise 30km/h süratte standart lastik ile fren mesafesi 68m iken kış lastiği ile bu uzaklık 57m’ye düşmektedir.

Kış lastiklerinin blok desenlerinin üstünde yer alan derin yivler, lastiğin öyle ki yere yapışmasını sağlayarak extra tek tutunma sağlamaktadır.

Kış Sezonlarında Uyarı Edilmesi Gerekli Olan Özel Noktalar:

Kış sezonlarında her süre 4 lastiğinizde kış lastiği olmalıdır. Kış lastikleri ekim ayıyla nisan ayı aralarında kullanılabilir.

Kış Lastiği ismi benzeri kış lastiğidir, başka bir deyişle yalnızca kar lastiği değildir. Bu yüzden araca takılması amaçlı karın yağmasını beklememek gerekir.

Kış lastiklerinin kudretli tutunma ve kavrama nitelikleri, yalnızca karda buzda değil, ısının +7 dereceye düşmesiyle devreye girecektir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.