Nefes darlığı neyin habercisi?

Nefes darlığı neyin habercisi?

Nefes darlığının rahatsızlık olmaktan çok bir hastalığın belirtisi meydana geldiğini anlatan Ahi Evren Kalp Damar Cerrahisi Öğrenim ve Denetim Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Celal Tekinbaş, ”Spor yaptıktan, koştuktan ya da yorucu bir etkinlik yaptıktan ardından soluk alışverişinin ve kalp atışının hızlanması neticesi görülen belli bir süre soluk darlığı normal onay edilebilir. Fakat istirahat halindeyken bile soluk alıp vermekte güçlük çekiliyorsa bu soluk darlığına ne sebeple meydana gelen bir hastalığın belirtisi olabilir” diye konuştu.

Tekinbaş, soluk darlığının ciddiye alınması gereken olan bir vaziyet meydana geldiğini belirterek, ”Nefes darlığı çekenler çok hastalığın belirtisini taşıyabilir. Bu sebeple soluk darlığı tıbbi bir ölçümlendirme gerektirecek akciğer ve kalp hastalıklarının habercisi olabilir” diye konuştu.

ERKEN TANI HASTALIĞIN İLERLEMESİNİ ÖNLÜYOR
Doç. Dr. Celal Tekinbaş, soluk darlığında erken tanının, soluk darlığının altında yatan hastalığın ilerlemeden durdurulması amaçlı mühim olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

”Nefes darlığı önemli hastalıklara işaret edebiliyor. Bize müracaat eden hasta olanlarda bir an önce soluk darlığının ne sebeple kaynaklandığını araştırıyoruz. Bir hastalığa ilişkili meydana gelmediği takdirde hissedilen soluk darlıkları var. Bunlara ruhsal soluk darlığı diyoruz. O noktada ruhsal hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. O da bir hastalığa ilişkili ama tersi kanıt edilmedikçe biz ruhsal demiyoruz. Soluk darlığının kaynağını bulmak amaçlı hastanın akciğerine, kalbine bakarak gereken incelemeleri yapıyoruz. Soluk darlığının altında yatan rahatsızlığı bulduktan ardından da o hastalığın tedavisini yapıyoruz.”

Tekinbaş, hastalığın çabuk seyretmemesi amaçlı soluk almakta güçlük hisseden bireylerin, süre kaybetmeden hekime müracaat etmeleri ve tedavilerine başlamaları gerektiğini belirtti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.