NEREDEN NEREYE

NEREDEN NEREYE

Fransız tarihinin en mühim isimlerinden birinin bundan 2 yüzyıl öncesinde siyasi ve askerî maksatlarla İslamiyet’in lehinde ettiği bir takım sözleri ve hatta “Ben de Müslümanım”şeklindeki yalanlarını eğer biliyor iseniz, siz de benim benzeri “İki surat yil içinde nereden nereye gelindi?”diye düşünebilisiniz.
Fransa’nın hem bir imparatoru, hem bir de çok mühim bir askeri meydana gelen Napolyon Bonapart’tan ve 1798’de Mısır’ı işgale kalkışması esnasında Müslüman meydana geldiğini argüman edişinden bahsediyorum…
Yıldızı 1789’daki ihtilâlin sonrasında parlayan Napolyon Bonapart yerini sağlamlaştırabilmek amaçlı o devirde Osmanlı İmparatorluğu’na ilişkin yer alan Mısır’ın işgali fikrini gündeme getirmişti. İşgal yardımıyla İngiltere’nin Hindistan karayolu üzerindeki kontrolüne nihai vermeyi ve Mısır benzeri hem bir zengin hem bir de stratejik bir bölgeyi kontrol altına almayı hayâl ediyasker.
19 Mayıs 1798 sabahı Toulon’dan demir alan 600 gemilik Fransız donanması, 40 bin asker ile 1 Temmuz sabahı İskenderiye önlerine erişti. Napolyon, askerlerine yol süresince “Mısır’ın halkı Müslüman’dır. İnançlarına ve âdetlerine saygı edin”demişti. İstanbul’un atama ettiği Mısır Valisi Ebubekir Paşa’nın işgal karşısında yapacağı birçok herhangi birşey yoktu. Mısır, o dönemde Osmanlı toprağı idi şayet askerî güç, ülkeye yüzyıllardır hâkim meydana gelen Memlükler’in elinde idi ve Memlük kuvvetleri de Napolyon’un askerleri karşısında birçok fit kalıyasker.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.