Ormana Köyü-Antalya Toros Sıradağlarında Bir Dağ Köyü


Ormana Köyü-Antalya Toros Sıradağlarında Bir Dağ Köyü

Ormana, Antalya şehrimizin Akseki ilçesine ilişkili, İbradı’nın talihsiz kaza olmasıyla de hemen İbradı İlçesine ilişkili 850 rakımlı çok eskiyen, kocaman ve şirin bir dağ köyü. Toros sıradağları aralarında kuzeye açık yeşil vadilerden birinde oturmuş, ılıman Akdeniz iklim kuşağında meydana gelmesine karşın, kuzeyindeki rüzgarlarıyla iştirak eden hırçın İçanadolu abuhavasıyla anlaşılmaz, bazen katı bazen narin, ama illa da tabiat ile barışık bir orta.
İbradı’ya 3, Antik Melas (Manavgat) çayına 13, Akseki’ye 30, Manavgat’a (Yepyeni Avasun-Homa karayolu ile)60, Antalya’ya 165 km. mesafede.
1992 senesinde Belde ve Belediye oluyor. Ama ben köy vasfıyla sevdiğimden Ormana’yı anlatırken yeniden köy diye anlatacağım.
Sevgili arkadaşım Dr. Ali Eşref Müezzinoğlu ile bir hasbihal esnasında, Ormana’dan bahis geçerken, yeniden Ormana konusunda “Köyümüz” mecmuasında çıkan “Avrupa Mimarlık Mirasını Savunma Seneyi ve Köyümüz Ormana”başlıklı ve Ormana Haneleri ‘ni konu meydan bir yazımı da kendisine vermiştim. Okumuş ve çok da enteresan keşfetmiş. Sonraki önce görüşmemizde “Hala bu yapı, bu evler var mı? Gidip görelim, belgeleyip yaşatalım”diye konuştu. Ormana’ya gezi yazılımı işte bu şekilde doğdu.
8 Haziran 1997 bugünü erken saat 4.30’da kendisini, zarif eşi ile beraber, Ulus’taki evlerinden alarak 720 km. yol kat’ettikten ardından Ormana’daki hanemize eriştik. Ek Olarak köye vardığımız saatten başlayarak, beraber olduğumuz 4 gündelik zamanda Ormana ve etrafını harmanladık. Ormana hanelerini Müezzinoğlu’nun profesyonel çekimleri ile belgeledik. 1420 rakımlı dağa dahi tırmanarak Ormana’yı bir de kuş bakışı izledik. (Ormana ve Ormana Haneleri bununla beraber bu içerik ile Sanatsal Mozaik mecmuasına misafir olmuştur.)
Tarih süresince farklı uygarlıklara oyun alanı/sahne olmuş Anadolu’muzda, hiç bilinmeden, hiç görülmeden hayatını sürdüren veya yok olup giden kim bilir nice yapıtlar, nice mozaikler var. Kimisi görülmeyen kimisi görüldüğü takdirde korunmayan, korunamayan. Aynı Ormana Haneleri benzeri. Muhafaza Etmek koruyabilmek farklı bir birşey de, illa ki görebilmek nemli. Ama öğrendim ve biliyorum ki görebilmek amaçlı yalnızca bakanımız gözlere değil gören gözlere elde etmek gereken. Bu ne türlü sağlanır bilemiyorum da bir tarih, bir medeniyet, bir kültür hazinesi meydana iştirak eden ülkemizde, bu emele karşı müesseseler ya yok, veya pek nadir ve etkili değil. Bu yüzden, sahip olduğumuz pekçok tarihi değerlerin, çoğunlukla göz yönelik göre yok olup gitmesi, gören gözlere sahip insanlarımızın yüreğini burkmakta.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.