OSD: “Üretimdeki azalmaya nazaran otomotiv sanayii ihracat birincisi”

OSD: “Üretimdeki azalmaya nazaran otomotiv sanayii ihracat birincisi”

Otomotiv Sanayii Derneği aracılığıyla senenin önce yarısına ilişkili olarak yapılan “Üretim-İhracat -Pazar Raporu” bilgilerine göre; otomotiv endüstri üretimi, ihracat ve iç pazar tarafından düşüş eğilimi gösterdi. 2012 seneyi Ocak-Haziran çağındaki toplamında üretim bir evvelki senenin benzer dönemine yönelik, yüzde 9, araba üretimi ise yüzde 16 oranında azaldı. Bu dönemde, toplamında üretim 565 bin ve araba üretimi ise 283 bin adede geriledi. İhracat tarafından senenin önce altı maaş döneminde bir evvelki seneye yönelik toplamında otomotiv endüstri ihracatı yüzde 6 oranında azalarak 393 bin tane, araba ihracatı ise yüzde 5 oranında azalarak 222 bin tane olarak meydana geldi. 2012 seneyi Ocakta -Haziran döneminde toplamında pazar ise; 2011 seneyi benzer dönemine yönelik yüzde 19 oranında azalarak 360 bin tane oluyor. Benzer dönemde araba pazarındaki düşüş ise yüzde 16 olarak hesaplanırken pazar 244 bin adede geriledi.

Konuyla ilgili ölçümlendirme yapan otomobil Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen “Avrupa’daki sıkıntılar amacıyla harici talepte meydana gelen yavaşlamaya iç pazardaki istek kaybı da eklenince natürel olarak üretimimiz de azaldı. Dolayısıyla de senenin önce yarısında otomotiv pazarı hem bir ihracat hem bir de üretim

tarafından ivme kaybetti. Üretimdeki bu azalmaya nazaran otomotiv endüstri ihracatı 2012 seneyi Ocak-Haziran çağı bakımından, ülkemiz ihracat sıralamasında yeniden birinci sırada koltuk aldı. otomobil sanayimizin Ülkemiz ekonomisine meydana gelen bu pozitif katkısı tartışılmaz. Bundan sonrasında amaçlı mühim meydana gelen senenin 2. yarısında iç ve harici talebin canlanması ve daha çok düşüş olmamasıdır”diye konuştu.

İç ve harici pazarlardaki durgunluğa ilişkili olarak üretim rakamlarının düşmesi konusunda de haber verici Önen “2011 seneyi otomotiv endüstri tarafından rekor istek ile karşılaştığımız bir yıl oluyor. Bu dönemde 1 milyon 189 bin seviyesinde rekor bir üretim meydana geldi. 2012 senesinde ise Avrupa’da ve yeryüzünde beklenen uygun fiyat şartların aynı ritimde devam etmesi ile beraber 1 milyon 100 bin dolaylarında toplamında imalatın gerçekleşmesini bekliyoruz. Pazarda, ihracatta ve üretimde yaşadığımız düşüşlere nazaran bu yıl gerçekleşecek üretimi de küçümsememek gerektiğini düşünüyorum”diye konuştu.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.