Oturma pozisyonuna dikkat


Oturma pozisyonuna dikkat

İnsan bedenine uygun tasarım manasına iştirak eden “ergonominin” bel fıtığı amaçlı de yaşamsal bir ehemmiyet taşıdığını kaydeden Avrupa Hospital Beyin ve Hudut Cerrahi Uzmarı Dr. İkram Argun Kavuncu, laptop bilgisayarın karşısında iyice eğilerek yürütülen bir duruş pozisyonunun sakıncalarına uyarı çekti. Kavuncu, “Sağlıklı bir iş amaçlı, PC, göğüs hizasının belli bir süre altında göbeğin ise 5 cm civarı üstünde olmalıdır”diye konuştu.

Vücudunuzun amortisörleri

Vücudumuzda boyundan kuyruk sokumuna civarı omurga kemiklerinin içinde 24 adet yastıkçık meydana geldiğini belirten Dr. İkram Argun Kavuncu, ” Ne Türlü otomobilin amortisörleri sürtünmeyi önlüyor ve arabayı düz tutuyorsa bu yapılar da, vatandaşlar yürürken düzgün yürümelerini iç uzuvlarının sarsıntıya uğramamasını, eklemlerin ek olarak huzurlu davranış edebilmesini ve adalelerin yorulmamasını sağlıyor.”diye konuştu. Disk olarak bilinen bu özel yapıların ve

beraber davranış ettiği bağlantı dokusunun yaşlanma, su kaybı benzeri sebeplerle her geçen zaman deformasyona uğrayıp, esnekliğini kaybedebildiğini kaydeden Dr. İkram Argun Kavuncu, ” Bunun Için disk rahatsızlığı diyoruz.Bizin en çok kahrımızı çeken bu disklerden, en çok boyunda aşağı 3 tanesi, belde de aşağı 2 tanesi hem bir hareketten hem bir ağırlıktan ötürü en pek dejenerasyona maruz olan diskler oluyor”diye sohbet etti.

Son noktayı minik bir olay koyabilir

Dejenerasyon başlamış meydana iştirak eden bir diskte en nihai noktayı bir vakanın koyduğunu ve bunun hastalar aracılığıyla “Bir şeyim yoktu. ‘Yerdeki bir patatesi alacaktım’, ‘çorap giyiyordum’ ya da ‘çamaşır asıyordum’ belim birdenbire ‘kırt’ etti” diye tanımlandığını belirten Kavuncu; şu şekilde aynı ritimde devam etti:
“Beldeki bu yırtılma yalnızca o olaydan kaynaklanmamıştır. 18 yaşlarındaki sıhhatli belde yırtılma amaçlı bir tonluk bası gerekir. Esasında bel süre içerisinde dejenerasyonlara uğramıştır. Bu vakanın tabanında yüzde 90 bu tahribat yapmaktadır. O minik davranış ,bu kocaman deformasyonun nihai noktasıdır”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.