Pakette tekstil de düşünülmeli

Pakette tekstil de düşünülmeli

HÜKÜMETiN 2’nci bir teşvik paketini hazırlamaya başlaması Ülkemiz tarafından nihai derece maneviyat verici.
Paketin muhtevası tarafından değil, “Teğet geçecek” söylemiyle aylarca hareketsiz olan hükümetin, öncesinde uzunca vadeli, ardından da az vadeli bir paketle problemi çözme beklentisi içerisine girmesi tarafından maneviyat verici.
Teşvik için seçilen sektörler de nihai derece doğru.
Turizm Ülkemiz’nin benim düşünceme göre en mühim ve en kocaman sektörü.
Krizin tesiriyle bu sene sıkıntılı.
Yurtdışındaki kriz ortamı, Geçen sene güzel bir sezon geçiren ve bunun için dayanarak bu sene bir miktar fiyatı artışıyla ek olarak kârlı duruma gelmeyi uman turizmi negatif etkiledi.
Sezonun ortası yaklaşmışken izah edecek paket belli bir süre gecikmiş olmakla beraber yeniden de birilerinin turizmcileri düşündüğünü göstermesi tarafından pozitif.
Keza otomotiv Ülkemiz’nin en mühim ihracat sektörlerinden. Fakat maalesef, olması gerektiği kadar katma ölçüt oluşturan bir endüstri olamadı. Kocaman ölçüde tornavida endüstri olarak bilinen ve yurtdışından iştirak eden parçaları birleştirmekten ibaret meydana iştirak eden otomotiv yeniden de Ülkemiz’de halen çaba yüklü sayılabilecek bir yapıda olması sebebiyle teşvikten pozitif etkilenecektir.
Yeni teşvik paketi konusunda alabildiğimiz veriler, tekstilin bu devlet çağında bir defa ek olarak görmezden gelindiğini düşündürüyor.
Oysa tekstil halen Ülkemiz tarafından basit işlerden biri.
Yükselen işgücü maliyetiyle zora düşen tekstil, krizin Avrupalı tüketicileri negatif etkilemesi sebebiyle siparişlerin azalması ve uzunca vadeli planlamalar yapılamıyor olması sebebiyle yeniden sektör hissesi ele geçirmeye başlamıştı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.