Phishing Nedir? Sıradaki Kurban Siz Olabilirsiniz


Phishing Nedir? Sıradaki Kurban Siz Olabilirsiniz

Temel PC eğitimi: Phishing Nedir’ Birçoğumuz phishing kelimesini sıkça duyarız ancak ne olduğuna ve kendimizi bu sabah interneti saran bu feci suçtan ne türlü koruyacağımıza konusunda hiçbir fikrimiz yoktur. Basit PC eğitiminiz bu konuyu da içermelidir. Ama bunun ne meydana geldiğini ve ne civarı riskli meydana geldiğini bilmediğinizi varsayalım.
Aldığınız tek e-mail aracılığıyla şahsi bilgilerinizi güncellemeniz istenen tanıdık tek sayfaya yönlendirildiğiniz oluyor mu’ Web sitesi şifrelerinizi, kredi kartı numaralarınızı, yurttaşlık numaranızı veya sigorta numaranızı, üstelik banka hesap numaranızı doğrulamanızı veya güncellemenizi ister.
‘Phishing Nedir” sualini cevaplamanın en güzel karayolu onu şu biçimde tanımlamaktır: Phishing kelimesi şunun kısaltılmış halidir: Password Harvesting Phishing (Parola hasadı verici balık avı).
Suçlular aracılığıyla tek masumdan veya bilgisiz kurbandan şifreler ve öbür şahsi bilgiler benzeri duyarlı verileri ele geçirmek için kullanılan tek tekniktir. Çoğunlukla bu verilere hakikaten gereksinim duyan emin biriymiş benzeri davranırlar. Bu faaliyette çok iyi uzmanlaşmışlardır ve hedeflerini gereksinimleri meydana gelen bilgiyi vermesine inandırmak amaçlı muhtemel meydana gelen her numarayı denerler.
Hedeflerindeki kurbanlar ana olarak web bankacılığı ve eBay ve ek olarak birçoğu benzeri açık arttırma siteleri kullanan insanlardır. Bu SUÇLULAR çoğunlukla kocaman sayıda potansiyel kurbana spam e-mail göndererek çalışırlar. Inşallah SPAM nedir biliyorsunuz’ Bunu artık öğrenmediniz mi’ Neyse, ‘phishing nedir’ sualini cevap vermeye aynı ritimde devam edelim.
Gönderdikleri e-maillerin kocaman bölümü emin tek şirketten geliyormuş benzeri görünür ve hedeflerindeki suçsuz alıcıları ivedî harekete geçirecek biçimde konu ve kısa mesaj yazarlar. Onların hedeflerinden biri olmamanız amaçlı dua edin, zira kocaman tek hedef kitleyi ikna etmede çok yeteneklidirler.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.