Piercing Tarihi ile ilgili yararlı bilgiler

Piercing Tarihi ile ilgili yararlı bilgiler

The Lancet’de yayınlanan bir araştırmaya yönelik, piercing anında hemen bütün kabilelerde inşa edildi ve yapılıyor. Çeşitli emellerinin yanında acıya dayanma gücünü ölçmede dahi kullanılıyor. Piercing çoğu toplumda ergenlikten erkekliğe geçişin tescili. Pekçok kabilede piercing’le beraber vücuda dövme, bileklikler, zor bilezikler, zincirler, kaya, kamış halkalar uygulanıyor.
Kuzey Amerikalı yerliler de göğüs piercing’lerinden asılarak dini törenlerde çeşitli şuur seviyelerine erişmek isterlerdi. Asya’da şamanlar dini törenlerde transa geçmenin göstergesi olarak yanak ve dillerine belli bir süre piercing uyguluyor. Yeniden Sufiler, Hindistan, Sri Lanka ve Malezya’daki Hindular da benzer amaçla piercing’e başvuruyor. Tarih süresince piercing pekçok çeşitli kültür aracılığıyla uygulandı. Tarihte evrensel bağlamda piercing aristokrasiyle özdeşleştirilir, üretkenlik ve cesareti çağrıştırırdı. Mısırlı firavunlar göbek deliklerine ritüel olarak piercing uygular, Romalı savaşçılar erkekliklerini göstermek amaçlı göğüslerine piercing yapardı. Maya kültüründe ise lisan piercingi ruhani bir ritüeldi.
Tarihte tatbik edilen piercing ile nihai zamanlarda tatbik edilen arasındaki en kocaman fark bireyin bizzat seçimi meydana gelen dışavurumculuğudur. Daha toleranslı meydana gelen günümüz toplumunda vatandaşlar, pekçok nedene dayanarak piercing yaptırabilir ve bu sebepler tespit edecek kurallara ilişkili değildir. Bununla Beraber, yapılmış olan piercing sarkmadığı müddetçe belli bir süre olarak da görülebilir: piercingi çıkararak eskiyen görünüme dönülebilir. Yeniden de bu uygulama iyice düşünülmeden ve neticeleri ile ilgili etraflı bilgi almadan yapılmaması gerekli olan mühim bir karardır.
İkinci Hayat Savaşı’ndan kısa zaman hemen ardından Almanya’da lisan, meme ucu ve dudaklara piercing’ler sıkça yapılmaya başlandı. Piercing’e sık sık dövme eşlik ediyordu. 1970’lerin sonlarına gerçek dövme ve piercing Avrupa’da yeniden doğdu. Punklar bu yöntemle karşın kültür oluşturdu. Piercing, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI ve İngiltere’de sado-mazoşistler içinde da yayıldı. Müzisyenler, film yıldızlarından da rağbet gördü. Nihai 20 senedir ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI, İngiltere, Fransa, Almanya enbaşta olmak üzere Batıda Yaşayan ülkelerde gittikçe yükselen oranda rağbet görmeye başladı. Çeşitlendi. Yalnızca marjinallerin tercihiyken, ergenler içinde gittikçe daha çok fenomen oluyor. Türkiye’ye de erişti ve bilhassa kocaman şehirlerde yayıldı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.