Pierre Curie 1859 1906 ile alakalı yararlı bilgiler

Pierre Curie 1859 1906 ile alakalı yararlı bilgiler

Pierre Curie, 1906 da bir trafik ilçesinde hayatını yitirdi. Bunun üst kısmına Marie Curie, eşinin Sorbonne Üniversitesindeki profesörlük görevini devraldı. Ne yazık ki, kendi bir kadın olmasından meydana gelen bilim komitesinin önyargılı davraşlarıyla karşılaştı. Sözgelişi, Fransız Bilim Akademisi azalığı bir oyla reddedilmişti.
Eğer sizlere kimya kapsamında mühim işler başarmış bir kadın adı sorulsaydı, muhtemeler bir çoğunuzun aklına Marie Curie gelir. Polonya doğum yapmış kimyacı, kocaman yürekliliği ve azmiyle bilinen bir kadındı. Kocasıyla beraber bilim tarihinin en populer karı kocası olmuştur. Curie’ler öncesinde polonyumu daha daha sonra da radyumu buldular. Marie’nin “radyoaktivite”adını verdiği vakanın varlığını kanıtlayan çalışmalarıyla, atom gücü döneminin başlamasına sokak gösterdiler.
Henry Becqerel’in uranyum içerir bileşiklerin yaydığı, görünüşte spontane, yepyeni tip bir radyasyonla alakalı buluşu Curie’lerin yüklü dikkatini çekmekteydi. Eşiyle beraber uranyum üstünde çalışmaya başladı. Ve 1898 senesinde yepyeni bir elementle karşılaştılar. Bu element uranyumdan surat kat daha radyoaktifti fakat, zift çevherinin yaydığı bütün ışınımdan sorumlulukları olan olamazdı. Bu elemente Marie’nin anavatanı hatırasına “polonyum” dendi. Curie’ler cevherin içerisinde minik miktarda fakat radyoaktifliği çok yüklü bir yabancı element olduğuna inanıyorlardı. Bu esrarengiz elemente “radyum” adı verdiler. Radyum’un varlığından o civarı eminlerdi ki, bunu kanıtlayabilmek amaçlı 4 yıl süresince tonlarca cevher arıttılar. Cevherleri Çekoslovakya’da ki yeraltı maden ocaklarından belli bir parayla alıyorlardı. Madencilerinde atıkları satmaları işlerine geliyordu. Sonunda,1902 senesinde tonlarca zift cevherinin 1 gramının onda biri ağırlığındaki bir miktar yepyeni elementi elde ettiler.
Radyoaktivite ve radyoaktif elementlerle alakalı yaptığı çalışmalarla hem bir Nobel Fizik Hediyeyi’nü, hem bir de Nobel Kimya Hediyeyi’nü almıştır.
1906 senesinde feci bir trafik kazası neticesi eşini kaybetti. 1911 senesinde kimya kapsamında Nobel Hediyeyi aldı. İlk defa 2 dalda ödül alan birisi oluyor.1934 senesinde radyoaktif ışınların tesiri sebebiyle kan kanseri oluyor ve hayatını yitirdi.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.