Replikas (Müzik Grubu) ile alakalı yararlı bilgiler


Replikas (Müzik Grubu) ile alakalı yararlı bilgiler

1993 senesinde Gökçe Akçelik, Barkın Engin ve Orçun Bastürk aracılığıyla temelleri atılan Repliadale, Mayıs 1998´de Selçuk Artut ve Ocakta 2000´de Erden Özer Yalçınkaya´nın katılımıyla nihai şeklini aldı.
İstanbul´da çok gece kulübünde çıktığı itinalı programlar ve verdiği konserlerle artık bir albüme imzasını atmadan hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi kazandı. 1999 senesinde Italya´nın Roma şehrinde yapılmış olan Akdenizli Çocuk Sanatçılar Bienali´nde verdikleri konserle müziklerini Avrupa´lı dinleyicilere tanıtma firsatı buldu. Benzer yıl Replikas Tersi Istikamet´ isimli toplama albümde ´Gulyabani Müzik´ isimli çalışmalarıyla koltuk aldı. İlk albümleri meydana gelen ´Köledoyuran´ın kayıtları 17 Temmuz-5 Ağustos aralarında Ada Müzik stüdyolarında gerçeklestirildi. Aralık 2000´de yayınlanan albüm, Roll Mecmuasında ve Porttakal.com sitesindeki değerlendirmelerde yılın en güzel türk malı albümü seçildi.
Birçok müzik eleştirmeni aracılığıyla en güzel türk malı albümler aralarında gösterildi ve beğeni topladı. Albümün önce video klibi ´Seyyah´ isimli parçaya çekildi. Adnan Elial ve P.T.T tarafindan çekilen klip, farklı müzik televizyonlarında yayınlandı ve pozitif elestiriler aldı. Yurtdısında Amerıkalı ve Avrupalı müzik yazarlarının da dikkatini çeken albüm, bir takım başka underground plak şirketleri aracılığıyla piyasaya takdim edildi, farklı ülke radyolarında çalındı. Amerika´da yayım yapan WXYC isimli web radyosunun listelerinde 2 numaraya civarı yükseldi. Village Voice da dahil olmak üzere olmak üzere farklı mecmua ve e-dergilerde grupla alakalı röpörtaj ve yazılar yayınlandı.
Grup, 2001 yazında Serdar Akar´ın yönettiği, bir Yepyeni Sinemacılar imalatı meydana gelen ´Maruf´ filminin müziklerini inşa etti. Akademisyen ve şarkıcı Selim Birsel´in ´Royal Cortege´ projesi amaçlı tertip edip yorumladıkları Stravinski´nin ´Royal March´ isimli yapıtı, Geçen Mart ayı içinde Italya´da yayınlanan, pekçok ülke müzisyeninin katılımıyla ortaya konulan Floralia Vol:4 isimli toplama albümde koltuk aldı. Replikas´ın yepyeni albümü ´Dadaruhi´, 2001´in yaz ve sonbahar aylarında, Ada stüdyolarında kaydedildi. Temmuz 2002´de yayınlandı. Albümün önce video klibi Barıs Doğrusöz aracılığıyla ´Kör Taşın Kıyısında´ isimli şarkıya çekildi. Grup 2005 seneyin Mayıs ayı içinde, daha önce Sonic Youth, Pussy Galore benzeri isimlerle çalışmış meydana gelen Wharton Tiers´ün prodüktörlüğünde, “Avaz” isimli albümünü belirtti. Bu albüm grubun ananesel yapısının dışarısında çiğ punk sounduyla bir bağlamda “köklere döndüğü” albüm oluyor. Grup nihai olarak 2006 senesinde daha evvelki film müziği çalışmalarını “film müzikleri” isimli albüme topladı…

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.