RESMEN ORTAK OLDU

RESMEN ORTAK OLDU

İlk sayısı 1918’in 1 Kasım bugünü çıkan ve yayım yaşamına yedi hafta ardından, 22 Aralık 1918’de parasızlık sebebinden nihai sunmak zorunda olan gazetenin adı “Minber”, ayrıcalık sahibi sonraki yılların başbakanı Fethi Beyefendi, başka bir deyişle Fethi Okyar, sorumlulukları olan müdür de Mustafa Kemal’in hayatı süresince en yakın dostlarından meydana gelen Dr. Rasim Ferid idi. Gazetenin bu önce sayısında “Osmanlı Hürriyetperver Avam Fırkası”nın yazılımı da vardı.
Fethi Beyefendi gazetenin sahibi olarak gösterilmiş ise de, arkadaki asıl kuvvet Mustafa Kemal Paşa idi. Atatürk’ün askerlik ve politika hayatı dışındaki çalışmaları üstünde sonraki yıllarda yapılmış olan araştırmalarda, Mustafa Kemal Paşa’nın gazeteye yatırdığı sermayeyi Suriye ve Filistin taraflarında enbaşta Cemal Paşa olmak üzere bir takım arkadaşlarıyla beraberce yaptığı at ticaretinden ele geçirdiği paradan karşıladığı, gazeteyi politik arenada sesini duyurmak amaçlı çıkarttığı ve daha ardından resmen iştirak ettiği yazılacaktı.
Yayın hazırlıkları yapıldığı sırada “Mirliva”, başka bir deyişle tuğgeneral meydana gelen Mustafa Kemal, Filistin’deki yedinci Silahlı Güç’ya komuta ediyor idi. 1913’ün 13 Kasım’ında Filistin’den İstanbul’a gelmiş ve Minber Gazetesi’ne bazen imzasız, bazen da yabancı isimlerle makaleler yazmıştı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.