Romatizma hastalarına klima uyarısı

Romatizma hastalarına klima uyarısı

Ekleminde romatizmal yatkınlık meydana gelen bireylerin klimalı ortamda kalmasının kişiyi fazladan etkileyeceğini vurgulayan Uz. Dr. Burkan, bireyin bunun için ilişkili bir aşağı yapısının olduğunu belirtti. Uz. Dr. Burkan, “Gün süresince çok klimalı ortamda kalınca, arzu eder istemez eklem ağrıları, adele ağrıları, tendon ağrıları artabilmektedir. Bu sebeple bu bireylerin uzunca müddetli klimalı ortamda kalmaktan sakınmaları gerekir. Bürolarda çalışanlar, bankacılar, PC en başında personel operatörler benzeri çalışanlar esasen uzunca müddetli oturmanın kötü sonuçlarına maruz kalabilmektedir. Bunun yakınında bir de zaman boyu klima altında kalmak bu kişiler amaçlı 2 kat bir zarara neden vermektedir. İşte 2 riziko etkeni art arda gelince yakıntılar daha kaçınılmaz oldu. Esasen kaslar ham ve narin bir yapıda olduğu amaçlı anlık bir davranış, tepki, işte yere düşen bir kalemin anlık bir biçimde alınması dahi bir tutulmaya neden verebilir. Bunun amaçlı anlık ve aykiri hareketlerden sakınmakta yarar var” diye konuştu.

Yaz aylarında şuursuz klima kullanımının bel, boyun ve sırt bölgelerinde anlık adele tutulmalarına neden verebildiğini belirten Burkan, bilhassa çok ateş gibi ortamlardan klimalı ortamlara geçildiğinde kişide adele spazmına sebep olduğunu belirtti. Burkan, “Bel, boyun fıtıkları ve kireçlenmelerde kişide şuanki ise klimalı ortamda adele spazmına neden verir. Bu da ağrıya ve adele tutulmalarına neden verir. Şuursuz klima tüketimi azaltmak amaçlı kimi önerilerimiz vardır. İşte çok ateş gibi ortamda durmamak, ateş gibi ortamlardan klimalı ortamlara geçince klimanın bel boyun bölgesinden uzak tutulması, oda ısısın ideal meydana gelen 22 ila 23 derecelerde tutulması ve ince pamuklu elbiselerin seçim edilmesi benzeri.

Fizik tedavi olarak, bel boyun tutulmalarında, bilhassa çok sıcaklarda bireyin kesinlikle bir fizik tedavi uzmanına görünmesini ve ona yönelik gereken fizik rehabilitasyonu, ilaç rehabilitasyonu egzersiz rehabilitasyonu ve koruma amaçlı tedbirlerin alınmasını öneriyoruz. Bu çeşit bir rahatsızlığa yakalanan kişilerde fizik tedavi yüzde 90-95 bir yarar olanağı sağlar. Zira ilaç rehabilitasyonu tek başına yarar sağlamayabiliyor. Kesinlikle fizik tedavi ile de desteklenmesi gerekiyor”diye sohbet etti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.