Saatte 50 Birey Bu Hastalıktan Ölüyor

Saatte 50 Birey Bu Hastalıktan Ölüyor

Sepsis, yeryüzünde vefat sebepleri aralarında önce sıralarda yer ediniyor. Saatte tahmini 50 bireyin hastalıktan yaşamını kaybettiğini vurgulayan uzmanlara yönelik bu rakam; prostat, AIDS ve meme kanseri ölümlerinden yüksek.

Sepsisin ürkütücü biçimde artışı bütün dünyayı harekete geçmeye zorluyor. Yeryüzünde sepsis sebebiyle hastaneye yatırılan hasta kişi sayısı, nihai 10 senede 2 katın üstünde yükseliş gösterdi. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de sepsis sebebiyle hastaneye yatan hasta kişi sayısı, kalp krizi sebebiyle hastaneye yatırılan hasta kişi sayısını geçmiş durumda.

13 Eylül ‘Dünya Sepsis Bugünü’

Uzman Kişiler, sepsisi vücudun tek enfeksiyona karşın verdiği reaksiyon sebebiyle bizzat dokularını ve organlarını yok etmeye çalışması olarak yorumluyor. Rahatsızlık, bilhassa erken merhalede tanınıp süratle iyileştirme edilmezse şoka, çoklu uzuv yetmezliğine üstelik ölüme kapı aralayabiliyor.

Senede, 20 ila 30 milyon insanın yakalandığı ihtimal edilen hastalıkla başa çıkmak ve sepsise ilişkili ölümleri engellemek amaçlı Global Sepsis Topluluğu, bütün yeryüzünde tek davranış başaltı ve 13 Eylül, “Dünya Sepsis Günü” olarak duyuru edildi.

Hastalığı Önlemenin Karayolu Hijyen

Küresel Sepsis Topluluğu, iyi hijyen uygulamalarında, el yıkama, temiz doğum gerekliliği, ağ suyu, beslenme ile içilebilir su şebekesinde iyileştirme inşa edilmesi ve aşılama benzeri tedbirlerle hastalığın dağılma hızını

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.