Sahurda mercimek ve bulgur yiyin

Sahurda mercimek ve bulgur yiyin

Ramazan ayı içinde yapılmış olan en mühim beslenme değişiklikleri aralarında oruç tutan bireyler gündelik beslenme biçimi ve öğün sayısını değiştirmesi meydana geldiğini belirtildi. Üç ana öğün meydana gelen gündelik beslenme düzeninin 2 öğüne indirebildiği vurgulandı.

Özellikle hamur işleri, tatlılar, kırmızı et, ekmek, pilav ve makarna tüketiminin arttığını vurgulayan bakanlık, oruç meblağken de sıhhatli ve farklı besin alternatifleri ile yeteri kadar ve balanslı beslenmenin sağlanmasının asal olması gerektiğini belirtti.

Ramazan ayı içinde kişilerin yaş, cinsiyet ve fizyolojik aktivitelerine yönelik gündelik almaları gereken olan enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral oranlarının değişmediği belirtilen listede, bu zaman zarfında da sağlığın korunması tarafından yeteri kadar ve balanslı beslenmenin gereken olduğunun unutulmaması gerektiği hatırlatıldı.

“SIVI TÜKETİMİNE ITINA GÖSTERİN”

Bu sene Ramazan ayının sıcak yaz günlerine rastlaması nedeni ile oruç tutanların sağlıklarına daha çok önem vermeleri gerektiği belirtilen listede, “Oruç tutanların iftar ve sahur menüleri ile ilgili daha bilinçli olmaları gerekmekte. Hararet ve nem artışına ilişkili olarak beden ısısı artmakta ve metabolizma bu yepyeni hale ahenk sağlamaya çalışmakta. Sıcaklıkların tesiriyle yükselen terleme ile birlikte olması gerektiği kadar sıvı/akışkan alınmazsa su ve mineral kaybı neticesi, bayılma duygusu, bulantı, başı dönmesi benzeri sıhhat sorunları yaşanabilmekte. Su yaşamamız amaçlı elzemdir. Bedendeki su oranın yeteri kadar seviyede tutulması yaşamsal önem taşıdığından vücuttan kaybolan miktarda suyun kesinlikle alınması zaruridir. Gün Içerisinde aşağı yukarı en az 2- 2,5 litre (12-14 su bardağı) su içmeye, ayrıca Ramazan ayı içinde sıvı/akışkan ihtiyacını da karşılayacak ayran, kıtır sıkılmış meyve suları, soda, sebze sularının sık tüketmeye itina gösterilmelidir.” ifadelerine koltuk verildi.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.