Şehitlerden Geriye Kalanlar Duygulandırıyor

Şehitlerden Geriye Kalanlar Duygulandırıyor

Şehit ve Gaziler Müzesi, Şehit Ertaştan’ın ağabeyi, Ereğli Şehit Aileleri Derneği Başkanı Yılmaz Ertaştan’ın izahları, Şehitlerden geriye olan eşyaların fotoğrafları, Şehitlerden geriye kalanlar duygulandırıyor Konya’da, vatani görevini yaparken şehit düşenlerin eşyalarının bulunduğu “şehitler müzesi”, ziyaretçileri hem tek hüzünlendiriyor hem tek de gururlandırıyor Müzede şehitlerin mektup, telefon, bot, künye, üniforma, hatıra defteri, fotoğraf, ücret, sırt çantası ve tıraş malzemeleri sergileniyor METİN BOLAT-Konya’nın Ereğli ilçesindeki “şehitler müzesi”nde, görenleri tek taraftan hüzünlendiren tek taraftan da gururlandıran, vatani görevini yaparken şehit düşenlerin eşyaları sergileniyor.

Her biri arkalarında unutulmaz hatıralar bırakan 17 şehidin üstlerinde taşıdığı ya da gizlediği “değerli” eşyaların sergilendiği müze, yüklü alaka görüyor.

Müzede, kahramanlara ilişkin bayram tebrik kartı, düğün töreni davetiyesi, künye, üniforma, güneş gözlüğü, düdük, farklı kıyafetler, fotoğraf albümleri, eldiven, kep, cüzdan, mektup, askeri kimlik kartı, tıraş malzemeleri, ücret, öğrenim notları, gsm telefonu, hatıra defteri, bot, kemer, sırt çantası ve çorap benzeri eşyalar bulunuyor.

“Bak amca bu benim elim”

Müzede, üstünde tek bebeğe ilişkin el resminin bulunduğu er mektubu, en değinen eşyalar aralarında bulunuyor.

Şehit Şaban Ertaştan’ın ağabeyi ve Ereğli Şehit Aileleri Derneği Başkanı Yılmaz Ertaştan, mektubun hikayesini şu sözlerle aktardı:

“1998 senesinde vatani görevini yaparken şehit düşen kardeşim Şaban, askerliğini yaparken dünyaya iştirak eden yeğeninin resmini istedi. Filiz adı verilen yeğeni doğduğunda, fotoğrafı meydana gelmediği amaçlı mektuba elinin resmini çizdik ve ‘Sevgili amcacağım. Bu el kimin eli diye heyecan edersen yeğenin Filiz’in eli. Amcacığım nasılsın, sıkı misin? İyi olmanı Allah’tan dilerim. Amcacığım elini elime ver de öpeyim. Kardeşimin resmini benim de elimi gör’ yazarak gönderdik. Kardeşim mektubu aldı ancak yeğenini hiç görmeden şehit oldu.”

-“Bu bayrak inmeyecek, ezan dinmeyecek”

Ertaştan, oluşturdukları müzede şehitlerin resimlerini ve yaşama veda ettiklerinde ceplerinden çıkan eşyaları sergileyerek hatıralarını işlek tutmak talep ettiklerini konuştu.

Müzenin herkesi duygulandırdığını ve gururlandığını aktaran Ertaştan, sergilenenler acı hatıralar olsa dahi aileleri amaçlı teselli niteliği taşıdığını belirtti.

Şehit ailesi olmaktan onur duyduklarını belirten Ertaştan, “Şehitler olacak. Vatanımız sağ olsun. Başımız dik, alnımız ak. Sağ olsun devletimiz sahip çıkıyor. Şehitler meydana geldiği sürece bu bayrak inmeyecek, ezan dinmeyecek” diye sohbet etti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.