Selahattin Demirtaş hakim karşısına çıktı

Selahattin Demirtaş hakim karşısına çıktı

HDP Eş Evrensel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, ile ilgili “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama” suçundan açılan davada yargılanmasına başlandı.
Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Edirne F Tipi Cezaevinde rehin koltuk alan Demirtaş katılmazken, avukatları hazırlıklı bulundu.
Duruşmada koruma yapan avukat Mehmet Güvenilir Aktar, müvekkilinin milletvekili meydana geldiğini anlam ederek, yasama dokunulmazlığının yer aldığını ileri sürdü. Aktar, yargılanmanın durdurulmasını istek etti.
Avukat Mahsuni Karaman ise müvekkilinin yaptığı izahların temsil ettiği milletçe kitlesi ve politik kimliği itibarıyla anlam hürriyeti alanında kaldığını iddia etti.
Kahraman, müvekkilinin yaptığı konuşmaların koltuk yer katı, politik tenkit mahiyetinde meydana geldiğini, bu sebeple saliverilme kararı verilme şartlarının şuanki meydana geldiğini müdafaa ederek, müvekkilinin beraatine hüküm verilmesini istedi.
Aynı hemen sevk maddesiyle müvekkili ile ilgili yabancı şehirlerde çok sayıda dava ve soruşturmaların yer aldığını bildiren Karaman, şunları kaydetti:
“Müvekkilim ile ilgili İstanbul, Ankara, Ağrı, Mersin, Mardin’de açılan dava dosyaları derdest kapasitededir. TCK 43. maddeye asal teşkil edilmek üzere bütün bu dosyaların incelenerek bu hususta zincirleme hata kararları gereğince son suçun işlendiği yerin mahkemesi saptama edilerek bütün dosyaların bir dosyada birleştirilmesini istek ediyoruz. Zira farklı ayrı yargılanmalar sonucu olarak verilecek mümkün farklı ayrı hükümler müvekkilin aleyhine bir durum yaratacaktır. Bütün yargılanmaların benzer dosya alanında yürütülmesi ve karara gidilmesi şeklinde bir hüküm kurulacaktır.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.