Sembolizm Tarihçesi

Sembolizm Tarihçesi

1860’lı senelerde önce sembolist şair o zamanlar 39 yaşında meydana gelen Charles Baudelaire’dir; buna bağlı olarak önce Sembolist şiir de Baudelaire aracılığıyla kaleme alınmıştır. Bununla Birlikte bir yabancı mühim puan da ise önce “Sembol” ismin Baudelaire’ce kullanılmış olmasıdır. Baudelaire, yaşı buna bağlı olarak hem bir Romantik hem bir de Parnas şiirini tanımış ve buna bağlı olarak çocuk şairlerce “Şiirin Tanrısı”olarak adlandırılmıştı. Tek yalnızca bu civarıyla Sembolizm’in kurucularından sayılmaz Baudelaire. O, Sembolizmi ayıran en mühim noktada durduğu amaçlı de önemlidir: Şiire Ben’i koymak.
Baudelaire’in 1857’de Les Fleurs du Eşya adıyla yayınladığı bir şiir kitabı var ki bu şiir Türkçeye Üzüntü Çiçekleri olarak çevrilmiştir. Meğer kelimesi kelimesine tam çevirisi Kötülük Çiçekleridir. Baudelaire’in kitabına bu adı seçmesinin çünkü Sembolizmi ayıran o noktadır: Baudelaire bu kitabında bizzat duygularından, bizzat içerisinde bulunan kötülüklerden kısacası kendisinden bahsetmiştir. Üstelik kitap fazla derecede yakışıksız yer aldığı amaçlı devrinde basılmamıştır. Baudelaire’in bu sansürlü kitabıyla Sembolistler ikiye bölünmüşlerdir:
1. Şiirlerinde kendilerinden bahsedenler
2. Şiirinde kendilerinden bahsetmeyenler
Stéphane Mallarmé ve Paul Marie Verlaine ise Sembolizmin başka ayaklarındadır ki esasında bu 2 şair Sembolizmi sistemi bir duruma getirmişlerdir.
Mallarmé şiirlerinden kendisini ve ben hislerini işlemez bu yönden Baudelaire ile ayrılır. Bu bağlamda Sembolist şiir 2 ana ekole ayrılır ama bu kez bu etkinin oluşturucularının adlarıyla:
1. Baudelaire Etkisi/Ekolu: Şiirlerinde kendilerinden ama bilhassa berbat özelliklerinden bahsedenler
2. Mallarmé Etkisi/Ekolu: Şiirlerinde kendilerinden bahsetmeyenler
Bu ekoller yalnızca Fransayı değil, Sembolizmin dağıldığı her uygarlıkta karar sürmüş ve şairler bu ekolleri benimsediklerini makaleleştirmiş ve üstelik pekçok süre bu şairler ilişkin oldukları ekolün iyi birer fanatiği dahi olmuşlardır.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.