Sivil İnisiyatif Çağrısı

Sivil İnisiyatif Çağrısı

PKK Pkk Teşkilatı, bir müddetliğine silahları bıraktığını izah etmişti. Devlet yetkililerinin kendilerine verdikleri sözleri birer birer mahaline getirilmesi gerektiğini sokaklarda polisleri döverek, panzerleri ateşe vererek ve dağlarda Mehmetçiği avlayarak anlam etmeye çalışıyorlar. İstemleri, sokaklarla ve dağlarla hudutlu kalmayan PKK Pkk Teşkilatı, BDP’yi faydalanarak parlamento çatısı altında tehditvari izahlarda bulunuyorlar.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çeşitli nimetleriyle beslenen bu ayrılıkçı bireyler, her defasında isteklerinin mahaline getirilmemesi halinde şipşak silaha başvuracaklarını; başka bir deyişle PKK’yı hareketlendireceklerini söylüyorlar. Bu ayrılıkçı bireyler, emellerine ulaşabilmek amaçlı Kürt Halkı’na “Sivil İtaatsizlik”çağrısında bulunmuşlardır. Bu çağrı apaçık Kürt Halkı’nı devlete karşın isyana teşvik maksadı gütmektedir. PKK, BDP ve ÖDP Kürt Halkı dışındaki unsurların da kendileri benzeri doğruluk arayışlarına geçmeleri gerektiğin söyleyerek; örgütlenmelerini, ayaklanmalarını ve asker avına çıkmalarını sağlamaya çalışmaktadır.
Bundan kocaman hainlik olabilmektedir mi? Bundan kocaman bozgunculuk olabilmektedir mi? Ve en ehemmiyetlisi devlet içerisinde devlet olabilmektedir mi?
Osmanlı Devleti’nin son 2 surat senenini araştıranlar, kırkın üstünde Kürt ayaklanması meydana geldiğini göreceklerdir. Ayaklanmaların bir bölümü, aşiretler arasındaki çekişmelerden, bir bölümü Osmanlı Hükümeti’nin sözünde durmadığı gerekçesiyle gerçekleşmiştir. Bir bölüm Kürt Aşireti ayaklanmaları da Avrupalıların tazyikleri sonucu olarak gerçekleşmiş ayaklanmalardır. Devletine ve bağımsızlığına ilişkili bir takım Aşiretler, asla Avrupalıların oyunlarına boyun eğmemiş, devletinin yakınında yer almışlardır. Devletini yabancıların entrikaları karşısında tek bırakmayan Aşiret reisleri, devletin gösterdiği bölgelerde üst seviyelerde vazife almışlardır.
İşte, Osmanlı’nın son 2 surat seneyi, hem bir içerideki ayaklanmaları bastırmakla ve hem bir de Avrupalı düşmanlarıyla uğraş etmekle geçti. Bu ayaklanmalar ve savaşlar sonucu olarak Balkanlarda irili ufaklı devletler meydana çıktı. Bu, Osmanlı’nın balkanlardaki etkinliğinin çoğalış bittiği manasına geliyasker.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.