Şizofreni araştırmalarında yepyeni gelişme

Şizofreni araştırmalarında yepyeni gelişme

Bilim vatandaşları, kişilerde şizofreni gelişmesi rizikonunu artıran ve bundan önce meçhul 80’den pek geni saptama etti.

Sonuçları Nature mecmuasında yayımlanan soruşturmanın, şizofreni dair yeryüzünde yapılmış olan en kapsamlı kapsamlı genetik analiz meydana geldiği belirtildi.

Cardiff Üniversitesi’nin önderliğinde yapılmış olan denetim çerçevesinde, 35 ülkede, şizofreni hastası 37 binden pek bireyin genetik yapısı incelendi ve neticeler, hasta kişi olmayan 110 bin bireyin genetik yapılarıyla karşılaştırıldı.

KİMYASAL İLETİLERİN AKTARIMI

Bilim vatandaşları, denetim esnasında kişiyi şizofreniye daha eğilimli duruma getiren 100’den pek geni saptama ederken, bunlardan

83’ünün bundan önce hiç saptanmadığı ve yarısından fazlasının, beyin etrafında kimyevi mesajların aktarımıyla irtibatlı meydana geldiği belirtildi.

YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ GELİŞTİRİLEBİLİR

Araştırma ekibinin öncüsü, Cardiff Üniversitesi’nden Profesör Michael O’Donovan, saptama edilen genlerin, şizofrenin biyolojisini ortaya emisyon istikametinde tek pencere açtığını ve böylelikle yepyeni iyileştirme yöntemlerinin geliştirilebileceğini ifade etti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.