Soğan kullanımı kanseri önlüyor

Soğan kullanımı kanseri önlüyor

Diyetisyen Kübra Akın, soğanın antibiyotik özelliğinin yanında, kan şekerini tertip edici tesiri meydana geldiğini ve bilhassa şeker hastaları yemeklerle beraber soğanı tüketebileceklerini ifade etti. Soğanın karaciğer ve bağırsakları da temizlediğini anlatan Akın, “Mide mukozasındaki bezlerin salgısına ikazcı etki yaptığı amaçlı iştah açıcı istikameti de vardır. Bronşit öksürük, boğaz irini amaçlı etkilidir. İlaç endüstrinde de balgam söktürücü olarak soğanın içerisinde yer alan cystein maddesi kullanılır” diye konuştu. Soğanın C vitamini amaçlı çok güzel bir kaynak meydana geldiğini ifade eden Akın, “Araştırmalar kıtır soğanın HDL dediğimiz iyi kolesterolün düzeyini arttırdığını göstermiştir. Yüksek kan basıncını önler. Damarların genişlemesini sağlar.

Kanserden koruma amaçlı tesiri vardır. Çok güzel bir antioksidandır. Bedende ur vb zarar veren oluşumların oluşmasını engellemede yardımcıdır. Kansere karşın koruyucudur. Zengin içeriğinden ötürü kuvvet ve sıhhat verici bir besindir. Soğanda bol miktarda A, B ve C vitaminleri, fosfor, iyot, kükürt benzeri vücuda çok faydalı

maddeler bulundurur. Antibiyotik özelliği gösterir. Kan şekerini tertip edici tesiri vardır. Bilhassa şeker hastaları yemeklerle beraber tüketebilirler. Karaciğer ve bağırsakları temizler. Mide mukozasındaki bezlerin salgısına ikazcı etki yaptığı amaçlı iştah açıcı istikameti de vardır. Bronşit öksürük,boğaz irini amaçlı etkilidir” diye sohbet etti.

“SOĞAN KOKUSUNA KARŞI MAYDANOZ”

Soğan kokusundan huzursuz olanlar amaçlı, kokuyu gidermek yerine maydanoz tüketilmesi tavsiyesinde yer alan Akın, “Birçok birey soğanı kokusundan ötürü tüketmekten kaçınır. Ağzın kokmasını engellemek amaçlı soğan yedikten ardından kesin çiğ maydanoz yenmelidir, ağızda iyice çiğnenmelidir. Soğandaki kükürtlü bileşenler ısıyla parçalandığı amaçlı çiğ tüketilmelidir. Soğan doğrandıktan ardından en geç 30 dk içerisinde tüketilmelidir. Havayla temas etmesi içerdiği faydalı maddelerin kaybına sokak açar ve geç tüketilmesi mide de gaz, ekşime ve ağrılara ne sebeple olabilir” halinde sohbet etti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.