Soğuk gökyüzü surat felcini tetikliyor

Soğuk gökyüzü surat felcini tetikliyor

Denizli Hükümet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Yüksel Sandıkçı, ilgisiz havanın surat felcini tetiklediğini ifade ederek, korunmak amaçlı iyi giyinmek, ıslak saçla auta çıkmamak, arabada pencere açmamak gerektiğini ifade etti. Surat felcinin surat ve göz etrafı kaslarını etkileyici olduğunu vurgulayan Sandıkçı, fazla ilgisiz ve rüzgârlı havalarda atkı, şapka ya da örtüyle boyun ve yüzün kapatılması gerektiğini ifade etti.

Uzm. Dr. Sandıkçı, konu ile ilgili şu verileri verdi:

“Yüz hareketlerini sağlamak için beyinden iştirak eden komutları kaslara ileten surat sinirindeki sıkıntılar, bu hastalığa ne sebeple olmaktadır. Surat felci, kişiden kişiye çok çeşitli biçimlerde kendini gösterir. Bazen çok hafif olabilir ve fakat birey gülünce anlaşılır. Yüzün yarısı kısmen hareketsiz ve ifadesiz kalır. Bazen de ağzın bir kenarı sarkar ve bir çok kez salgılar akar. Ağzın 2

tarafında aynı zamanda felç, çok kimi zaman görülür. Bunun Için ek olarak ek olarak zor rahatsızlıklar da meydana çıkabilir. Yiyecek yerken yutkunamama ya da yemeği ağızda tutamama, göz ve ağızda müesseseye duygusu görülebilir. Etraf hudut sistemi sebebiyle surat felci oluşmuşsa birey alnını kırıştıramaz, gözünü kapatamaz, dişlerini gösteremez, dudaklarını büzemez, ıslık çalamaz. Eğer beyin merkezindeki huzursuzluk sebebiyle oluşmuşsa alnını kırıştırabilir, gözünü kapatabilir, rahatsızlıklar kol ve ellere civarı uzanabilir.”

“Tedaviye erken başlamak iyileşmeyi hızlandırır”

Yüz felci meydana iştirak eden hasta olanların yüzde 80’inin üç 4 haftada iyileştiğini belirten Sandıkçı, yüzde 10’unun iyileşmesi bir seneye civarı sürebilirken yüzde 10’unun da iyileşemediğini belirtti: “Kişinin farklı hastalıkları da varsa gözönüne alınmalıdır. Bilhassa şeker hastaları ve yaşlılarda bu vaziyet mühimdir. Göz kapakları kapanacak biçimde göz ve göz damarlarının korunması gerekir. Bunlara ayrıyeten surat adaleleri üst kısmına masaj inşa edilmesi, surat kaslarını davranış ettirmek amaçlı sakız çiğnenmesi faydalı olabilmektedir. Göz kapatabilme ve tat alma duyusunun başlaması, iyileşme istikametinde iyi birer işarettir.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.