Şükran Bugünü (Thanksgiving) ve Tarihi


Şükran Bugünü (Thanksgiving) ve Tarihi

Şükran Bugünü, Kanada’da ekim ayının 2. pazartesi bugünü, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’de ise kasım ayının dördüncü perşembesinde kutlanan, yıl süresince inşa edilmiş olan hasata ve geçmiş senenin nimetlere şükretmek amaçlı kutlanan bir bayramdır.
Şükran bugünü denince akla iştirak eden önce birşey hindi, mısır ve kocaman yiyecek sofralarıdır. Bu günlerde, bu tarihe inananlar geçmişi yad etmek ve sahip olduklarına şükretmek amaçlı kocaman yiyecek masalarında buluşup hindi, mısır, kabak, patates benzeri besinlerle inşa edilmiş yemekleri yerler.
ABD ve Kanada’da birçok mühim meydana iştirak eden bu günün tarihi 1600’lü senelere civarı gitmektedir. Şükran Bugünü ananesi, 1600’lü senelerde İngiltere’de hayatını sürdüren ve Pilgrimler olarak malum topluluğun ‘Yeni Dünya’ diye deyim edilen Abd’ya göç etmeye hüküm vermeleriyle başlamaktadır. Seyahatlerinin dinî boyutu sebebiyle bu önce yerleşimcilere Pilgrim başka bir deyişle Hacı denildiği düşünülmektedir. Dinlerini yaşarken stress görmeye başlayan ve vazgeçilmez boyutlara erişen bu baskılara daha çok dayanamayan Pilgrimler bu göç verdiği kararı almıştır.
Son derece yorucu ve uzunca yolcuklarının sonrasında bindikleri May Flower isimli gemi nihayetinde ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI kıyılarına varır, gemide yer alan tahmini surat birey o dönemde alanda çoğunluğu yaratan Kızılderililer aracılığıyla karşılanır. Denizden iştirak eden bu son derece yorgun ve aç insan topluluğuna ikramlarda yer alan Kızılderililer, onlara sofralar kurarak yaşama yine tutunmalarına destekçi olmuştur.
İlerleyen vakitlerde Kızılderililer, yeni vatanlarına alışmaya personel bu çaresiz insanlara ekin ekmeyi, mısır toplamayı, zehirli nebatları ve nehirde balık avlamayı öğretir. Son derece kolay değil geçtiğimiz önce kış mevsimini atlatmayı muvaffak olan Pilgrimlerin yalnızca yarısı yaşamda kalabilmiştir ama bundan bu yana hayatını sürdürmek amaçlı gereken verilere sahiptirler.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.