Süper vitaminli, harika muz

Süper vitaminli, harika muz

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de, Afrika’daki genç ölümleriyle uğraş amaçlı genleri değiştirilen “süper muzun” vatandaşlar üstünde denenmesine yeşil ışık yakıldı.

A vitamini durumundan zengin ve Afrika’da yetiştirilebilen bu meyve amaçlı 9 senedir personel Avustralya’daki Queensland Bilişim Üniversitesi’nden Bilim insanları projede tek hamle ek olarak ilerleyerek muayenehane araştırmalara başlayacak.

Afrika’da yaygın yetiştirildiğinden bu meyve üstünde çalışmayı seçim eden Bilim insanları, “süper muz” amaçlı Afrika muzunun içerdiği beta ve alfa karoten miktarını artırdı.

Microsoft şirketinin kurucularından Amerkalı işadamı Bill Gates ve serisinin 10 milyon dolar dayanak verdiği projeyle, “süper muzun” Afrika’ya 2020’ye civarı pazarlanması hedefleniyor.

Genetiği değiştirilmiş organizmalara karşın olanlar projeye dayanak vermese de Bilim insanları, “süper muzla” Afrika’da kritik hastalıklara ve genç ölümlerine sebep olan A vitamini eksikliğini gidermeyi hedeflediklerini savunuyor.

Proje sorumlusu James Dale, A vitamini eksikliğinin hayat genelinde senede 650-700 bin çocuğun ölümüne ve 300 bin çocuğun kör meydana gelmesine sebep olduğunu ifade etti. Dale, A vitamini eksikliğinin, çocukları enfeksiyonlara ek olarak hassas duruma getirdiğini de vurguladı.

Avustralya’da yetiştirilen “süper muzlar”, muayenehane testler amaçlı AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’ye getirildi. Gönüllülerin katılımıyla tahmini 6 hafta sürecek muayenehane testlerin neticelerinin yil nihayetinde izah etmesi bekleniyor.

Daha öncesinde “süper pirincin” tek takım Çinli çocuklarda ebeveynlerin desturu olmadan test edilmesi kamuoyunda skandala sebep olmuştu.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.