Tek hükümet, tek bayrak, iki halk

Tek hükümet, tek bayrak, iki halk

Kültürel ayrışma o civarı pek ki benzer etnik kökenden olsalar da kültürü, hayat tarzı, yaşama bakışı birbirinden tamamıyla çeşitli iki farklı halk varmış benzeri bir görünüm var.
Bu iki çeşitli kültür partner noktalar bulmakta öyle zorlanıyor ki, yeryüzünde medeniyetler uzlaşması amaçlı uğraşıp bunun amaçlı çalıştığını söyleyen bir lidere sahip meydana iştirak eden ülkede öyle ki bir medeniyetler çatışması görünüyor. (www.gazeteciler.com sitesinde Adnan Berk Okan medeniyetler çatışmasına vurgu yapan tahlili yaptı.)
Bu vaziyet bir ayrılma ve bir iç arbede görünümü verse de ben aksine bu görünümün pozitif bir gelişim potansiyeline sahip meydana geldiğini düşünüyorum.
Bu yalnızca iyimserliğimden iyi olabilcekleri düşünme tercihimden meydana gelen bir birşey değil.
Tarihe bakarsanız bu çeşit kültürel bölünmeler, çatışmalar yaşamadan hiçbir ülkenin gelişmiş, yetişkin bir demokrasiye ulaşamamış meydana geldiğini görürsünüz.
Olayların ısısını yaşarken bu gelişmelerin gelişmiş yetişkin bir demokrasinin habercisi meydana geldiğini söylemem birçoğunuza garip dönecektir bunu ihtimal ediyorum.
Tek hükümet, tek bayrak, iki halk olgusuyla beraber iştirak eden kültürel bölünmüşlük vaziyetini tarihlerinin bir evresinde katı şekilde yaşamış meydana iştirak eden Abd, Fransa, İtalya benzeri ülkeler bugünkü yetişkin, gelişmiş, demokratik seviyelerine fakat bu süreçten geçtikten ardından ulaşmışlardır.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.