Teknolojik İstihbarat Arabayı Olarak Patent Takibi ve Analizi

Teknolojik İstihbarat Arabayı Olarak Patent Takibi ve Analizi

Patentler teknolojik bilginin en kocaman kaynağıdır. Hayat Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) bütün yeryüzünde teknik bilgilerin %90-95’inin patentli belgeler aralarında bulunabildiğini açıklamıştır.
İnternetin yaygın kullanılmadığı vakitlerde, gelişmiş ülkelerde milletin patentlere erişimini sağlamak amaçlı patent kütüphaneleri oluşturulmuş, bu kütüphaneler herkese açık üstelik patent dokümanlarının kolayca sağlamak edilebileceği yerler olarak çalışma göstermiştir. Abd enbaşta olmak üzere patent sayısı pek meydana gelen ülkelerde patent kütüphaneleri halen popülerliğini savunmakla beraber web kullanımının artışıyla beraber çoğalış tescillenmiş patent ve yararlı modellerin muhtevası patent veritabanlarında web üzerinden erişilebilir duruma gelmiştir.
Teknolojinin gelişimi, çabuk personel ve özel veritabanı yazılımlarının kullanılmaya başlanması yardımıyla dünyanın her yerindeki patent doküman ve bilgisine kolaylıkla erişilmesi yöntemini açmıştır. Patent bilgisine bu civarı pratik ulaşılabiliyorken, patent verilerinin bilişim haritası hazırlamada kullanılması kulağa güzel gelmek bilmiyor mu?
Patent dokümanlarının incelenmesi teknolojinin hangi istikamete gittiğini, yepyeni trendlerin ne meydana geldiğini, 5 sene üstelik 10 sene sonra ne çeşit teknolojik ürünlerin piyasada görülebileceğini çıkartmamıza destekçi olabilmektedir. Patentlerin incelenmesi yöntemiyle yapılan bilişim haritaları, denetim geliştirme yapan Ar-Ge personeline gelişmiş teknolojilerin yöntemini gösterirken Ar-Ge departmanları amaçlı çok yararlı neticeler doğurur.
Günümüzde global anlamda rakiplerin teknolojilerini bilmek ve önümüzdeki adımın ne olacağını izlemek çalışma gösterilen sektörde ilerlemek amaçlı çok mühimdir. Bunu inşa etmek amaçlı en fazla seçim edilen yol fuarların takip edilmesi, rakip kataloglarının ya da web sitelerinin takip edilmesidir. Fakat şunlar sizi bulunduğunuz noktadan bir hamle öteye götürmeyecektir! Rakiplerin önümüzdeki adımı, geleceğe mevduat olarak gördükleri patent ve yararlı modellerini, tasarımlarını izleyerek keşfedilebilir. Bu yöntemde ilerlendiği halde karşın atağa geçmek amaçlı rakip ile ilgilenen gereken ve yeteri kadar bilgilinin oluştuğu bir rejim kurulabilir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.