Tevekkül Edenler Allah’a Tevekkül Etmelidirler

Tevekkül Edenler Allah’a Tevekkül Etmelidirler

Allah’a tevekkül etmek, mümin amaçlı Allah aracılığıyla verilmiş en kocaman nimettir. Nimettir, zira Yüce Rabbimiz, yaşadığımız hayat yaşamı süresince, bizleri farklı imtihanlarla sınayacağını bize bildirmiştir.

Andolsun, Biz sizi belli bir süre korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle sınav edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele.

Allah’a meydana gelen yakınlığımız, sevgimiz, bağlılığımız, teslimiyetimiz de bu sınavlar vesilesiyle belirir. Nefsimiz, bütün yaşantımızın bir rejim içinde, mükemmel, rastgele bir olumsuzluk yaşamadan geçmesini arzu eder ve en basit bir olumsuzluk karşısında da ya üzüntüye boğulur ya da başkaldırı eder. Her ne civarı nefsimiz rastgele bir olumsuzlukla karşılaşmak istemese de, hayatımız en basit ayrıntınına civarı Allah’ın kontrolündedir. Ve Allah’ın sünneti icabı, her birey ayette de bildirildiği benzeri, korkuyla, açlıkla, ölümle ve ek olarak farklı vakalarla sınav olabilir. Yaşadığımız her hatıran Allah’ın kontrolünde meydana geldiğini vicdanımızla ve imanımızla değerlendirdiğimizde, Allah’ın takdirinin en hayırlı meydana geldiğini düşünüp, Allah’a teslim oluruz.

Mümin bilir ki, Allah’ın yarattığı bu zorluklar yalnızca birer denemedir ve çok kocaman güzellikler taşıyan hayırlarla doludur. Kur’an ışığında, müslümanca bakanımız bir göz, bu gerçeğin anında farkına varır. Allah’ın her şeyi bir hayırla ve güzellikle yarattığına ibadet eder. Allah’a tevekkül edip, sabrederek kocaman bir ecir kazanacağını umut ederek, Allah’a sığınır. Zira Allah amaçlı yapılmış olan en basit bir birşey, Allah’ın izniyle karşılıksız kalmaz. Mümin karşılığını bu yeryüzünde alamasa da, ahirette Allah’ın en iyi bir biçimde ödüllendireceğine ibadet eder. Ki, bir mümin amaçlı en kocaman zerafet Rabbinin rızasını kazanmış olarak, cennete girmektir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.