Tevfik Fikret’in Edebiyata İlk Girişi

Tevfik Fikret’in Edebiyata İlk Girişi

Edebiyata ilk defa lise senelerinde 1880 -1890 seneleri aralarında başladı. Ortaokulun tümünde klasik tek edebiyat kursu gördüğü amaçlı klasik tek şiir yazma telaşına girdi. Liseye gelince hocaların da tesiri ile Fransız edebiyatına “merhaba” diye konuştu.
Tevfik Fikret’in edebiyat zihniyeti 2 kutup aralarında gelişmiştir. Öncesinde Recaizade Mahmut Ekrem Galatasaray Sultanisi’ne öğretmen olarak atanmıştır. Ondan ardından ise Muallim Naci, Recaizade Mahmut Ekrem mahaline atanmıştır. Bu yönden Tevfik Fikret’in Batı edebiyatına bakışını Recaizade Mahmut Ekrem sağlamıştır ki esasen Tevfik Fikret’in ilk öğretmeni de odur. Edebiyata yönelmesi de yeniden Recaizade Mahmut Ekrem yardımıyla olmuştur.
Tevfik Fikret’in Galatasaray Sultanisi’nde eğitim gördüğü zamanlar “eski-yeni” çatışması bütün alevi ile aynı ritimde devam etmekteydi. Bu çatışmanın en mühim temsilcileri de yepyeni edebiyat olarak Recaizade Mahmut Ekrem, eskiyen edebiyat olarak Muallim Naci’dir. Tevfik Fikret, her ikisinin de eğitiminden geçme bahtını keşfetmiş ama Recaizade Mahmut Ekrem’in hem tek kişiliğini hem tek de öğretmenliğini fazladan beğenmiş, onun izinden gitmeye hüküm vermiştir. Esasen bizzat de Fransız edebiyatı çizgisindeki Servet-i Fünun akımının en mühim temsilcisi olabilmiştir.
İki kocaman ustanın da üzerindeki tesirini atmak kolay değil olmuştur Tevfik Fikret amaçlı. O 1894’e civarı 2 hocası aralarında gitmiş ama daha ardından kendisinin tarzını bulmak amaçlı ard arda ataklar inşa etmeye başlamıştır.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.