Tolga Sünter

Tolga Sünter

Tolga Sünter (29 Temmuz 1975, İstanbul) 1989 senesinde,14 yaşında iken populer şarkıcılarla (Ersan Erdura,Erol Büyükburç) prof müzik kariyerine başlayan ve daha daha sonra Grup Vitamin enbaşta olmak üzere çok sanatçının albüm ve sahnelerinde yer almış,film,dizi.reklam ve tiyatro müzikleri yapmış,sözleri Gökhan Semiz’e müziği ve aranjesi kendine ilişkin meydana gelen takmayacaksın şarkısıyla en güzel reklam müziği hediyeyi (Kristal Elma) kazanmış meydana gelen şarkıcı bestekar ve aranjör.

1997 senesinde, Gökhan Semiz’in İnan ki Teksin isimli 2. stüdyo albümünde aranjör ve bestekar olarak bulunan şarkıcı konserlerinde de birlikte çalmıştır. 1998 senesinde, Gökhan Semiz trafik ilçesinde ölümünden daha sonra grup azalarıyla uzunca zaman müzik yapmamışlardır. Grup Vitamin’in bir daha müziğe geriye dönmesi amaçlı çabalamıştır ve 2012 senesinde Bana Bir Soygun Yaz isimli filmin müziklerini inşa ederek grup müziğe bir daha dönmüştür. Grubun yepyeni solistlerinden olmuştur. 2015 senesinde, Endopilazmik Retikulum isimli grubun dokuzuncu stüdyo albümlerini çıkartmıştır.1975 senesinde İstanbul’da doğan Tolga Sünter, ilköğrenim senelerinde piano çalmaya başlayarak amatör müzikler ve besteler inşa etmeye başladı.1987 senesinde İstanbul Üniversitesi Hükümet Konservatuarının trompet ve piano kısmını galip gelen şarkıcı artık 14 yaşında iken çağın populer sanatçılarıyla oyun alanı/sahne çalışmalarına başlar.Yine bu çocuk yaşlarında beste çalışmalarına ve aranje çalışmalarına başlar.İlk aranje çalışması,bütün şarkılarını aranje ettiği Cem Bezeyiş’in grubu Grup Piramit’dir.Daha daha sonra çok sanatçının albümlerinde bestekar ve aranjör olarak personel şarkıcı yeniden pekçok populer sesin sahnesinde müzisyen ve orkestra şefi olarak yer almıştır.

1998 senesinde, Gökhan Semiz trafik ilçesinde ölümünden daha sonra grup azalarıyla uzunca zaman müzik yapmamışlardır. Grup Vitamin’in bir daha müziğe geriye dönmesi amaçlı çabalamıştır ve 2012 senesinde Bana Bir Soygun Yaz isimli filmin müziklerini inşa ederek grup müziğe bir daha dönmüştür. Grubun yepyeni solistlerinden olmuştur. 2015 senesinde, Endopilazmik Retikulum isimli grubun dokuzuncu stüdyo albümlerini çıkartmıştır.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.