Trabzon İli Ile Ilgili Veriler ile ilgili yararlı bilgiler


Trabzon İli Ile Ilgili Veriler ile ilgili yararlı bilgiler

Karadeniz Bölgesi´in Doğu Karadeniz kısmında yeralan Trabzon ili Karadeniz sahili ile Zigana dağları aralarında yeralmakta olup en kocaman şehri yüzüölçümü tarafından az tek alan kaplamasına karşın nüfus ve ekonomi tarafından Samsun´dan ardından Karadeniz´in 2. kocaman şehridir. Batısında Giresun´a ilişkili Eynesil kazası, güneyinde Gümüşhaneye ilişkili Torul kazası, doğusunda da Rize´ye ilişkili İkizdere ve Kalkandere kazaları, kuzeyi Karadeniz ile çevrili antik çağdan beri varlığı malum il ve il merkezinin adıdır.hamsiler vardır.
Dar tek kıyı şeridinin ardında denize dikey uzanan dağlarla kaplı tek araziye sahip meydana gelen ilin merkezi Boztepe (antik Minthrion tepesi) üst kısmına kurulmuştur. İl topraklarının 22,4 % yayla, 77,6 % si ise tepelerden oluşmaktadır.İklim [değiştir]Karadeniz´e has ılıman iklime sahip şehirde gökyüzü sıcaklığı sene süresince 10°-20°C aralarında değişirken yaz ortalaması 27°C, kış mevsiminde en ilgisiz vakti (Olandar vakti)ise 5°C civarındadır.
Dereler [değiştir]The Değirmendere (Piksidis), Yanbolu, Fol, Karadere, Koha, Sürmene (Manahos), Solaklı, Baltacı deresi.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.