TSE’den otomotiv test merkezi

TSE’den otomotiv test merkezi

TSE’nin kurmayı tasarıladığı otomotiv test merkezinin yaşama geçmesiyle türk malı parça üreticileri testler amaçlı ülke dışına milyonlarca avro ödemeyecek

Türk Standartları Enstitüsünce (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, TSE’nin Kocaeli’nin Çayırova kazasında 350 dönüm arazi üzerindeki yerleşkesinde 9 laboratuarları yer aldığını hatırladarak, çoğu mühendis 200’ün üstünde çalışanların vazife yaptığını ifade etti.

Laboratuarlarda akla gelebilecek her çeşitli ürünün deneylerinin yapıldığını anımsadan Şentürk, “Halk içinde ‘iğneden ipliğe’ diye bir deyim vardır, bu deyim çok fit kalıyor. Yediğimiz, içtiğimiz her şeye, kullanılan otomobilin yağından tutun da otomobilin camına, oyuncaktan, bina tesisatlarının kalitesine varana civarı her çeşitli ürünün testinin yapıldığı bir orta. Şu ana civarı bizden tahmini 58 bin şirket doküman aldı. Şirketlerin farklı mahsulleri olabiliyor. Kimisinin yüzlerce ürünü belgelendiriliyor. Bu dahi TSE’nin ne civarı kapsamlı bir sahaya hizmet verdiğinin göstergesidir”diye konuştu.

Şentürk, birden fazla mevduat tasarıları yer aldığını vurgulayan Şengül, bilhassa kapı ve pencerelerin büyük yangın testlerinin yapılacağı Kayseri Büyük Yangın Laboratuvarı’nın inşaatına başlandığını bildirdi.

Yakın sürede Pendik Büyük Yangın ve Akustik Laboratuvarı’nın da devreye gireceğine dair Şentürk, “Bu laboratuvar Kayseri’dekine göre çok ek olarak hacimli ve Türkiye’nin bu alandaki bütün ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede olacak. Burada inşaat malzemelerinin büyük yangın dayanım testleri yapılabilecek”diye konuştu.

Şentürk, laboratuvarın komşu ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede olacağını ifade ederek, Türkiye’deki laboratuvar test fiyatlarının Avrupa’daki aynı şirketlerin dörtte biri maliyetinde olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’de kurulacağı bildirilen meydana iştirak eden laboratuvarlara yurt dışından da gerçekten deney amaçlı ürün gelmesini beklediklerini kaydeden Şentürk, Otomotiv Test Merkezi’nin oluşturulması amaçlı de çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.