Türk malı otoda ‘ticari’ taktiği uygulanmalı

Türk malı otoda ‘ticari’ taktiği uygulanmalı

FORD Otosan Evrensel Müdürü Nuri Otay, otomobil Endüstri Derneği’nin (OSD) Türk malı oto raporunu tamamladığını ve 29 Eylül’de Bilim, Endüstri ve Bilişim Bakanı Nihat Ergün’le görüşeceklerini ifade etti. Otay, raporda Türk malı otonun hangi sınıfta olması gerektiği, mevduat meblağı ve hükümetin bu konuyla alakalı hangi destekleri vermesi gerektiğini altının çizildiğini ifade ederek, “Ben hükümetin bu konuyla alakalı çok istekli meydana geldiğini ve gereken takviyesi vereceğini tahmin ediyorum. Ülkemiz, vaktiyle hafif ticari araçlara verilen ÖTV desteğiyle bu sabah ne türlü üretim üssü haline geldiyse, kocaman ihtimalle ortada sınıfta olacak türk malı oto içerisinde aynı strateji uygulanmalı. Yalnızca türk malı otoya özel teşvik mahaline özel tek dayanak verilirse, sektör büyür, böylelikle Türk malı oto öbür markalardan hisse almaz”diye konuştu.

Ülkemiz’ye 3 yepyeni model

TÜRKİYE’de araba üretmediklerini ama tek sonraki 3 senede Gölcük’te 3 yepyeni ticari otomobil imalatını devreye sokacaklarını kaydeden Odell, bunun içerisinde 1 milyar doların üstünde mevduat yapacaklarını anımsattı. Odell, şu şekilde konuştu: “Bu modellerden ikisi tamamıyla yenilenen ve tek üretim üssü Ülkemiz olacak yepyeni Transit’in 2 çeşitli çeşidi. Üretimde 2 çeşitli Transit olacak. Platformu, şasisi tamamıyla farklı.

Avrupa 3’üncüsü olduk 292 bin adetle 2011’de üretim rekoru kıracağız

Ağustos ayı bakımından Ülkemiz’nin Ford’un hem tek satış, hem tek gelir mananında Avrupa’daki 3’üncü kocaman pazarı haline geldiğini ifade ederek, “Ülkemiz’nin ehemmiyetini Ford’un üst seviye toplantılarında gösterilen alakadan daha çok anlıyorum”diye konuştu. Bu yıl nihayetinde 292 bin adetle Ülkemiz tarihlerindeki rekor imalata ulaşacaklarını kaydeden Otay, tek sonraki 3 senede devreye girecek 3 yepyeni modelle 400 bin adetlik kapasiteye erişip mühim tek büyüme yaşayacaklarını ifade etti. Otay, Ülkemiz’deki daha evvelki rekor üretimlerinin 2008 senesinde gerçekleştirdikleri 285 bin adetlik üretim meydana geldiğini anımsattı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.