Türkiye’nin en kanlı devşirme operasyonu

Türkiye’nin en kanlı devşirme operasyonu

CUMHURIYET HALK PARTISI’li Hüseyin Ayzaman’ün Zaman Gazetesi’ne verdiği ifadeler, Dersim tartışmasını yeniden alevlendirdi. Bilhassa şu kısımlar önemliydi: 1) Dersim’de yapılmış durumda olan kırımın sorumlusu hükümet ve CUMHURIYET HALK PARTISI’dir. 2) “Atatürk de gelişmelerden haberdardı.” Bu detaylı bilgi, Radikal’in içerik dizisini tetikledi. Abdullah Kılıç ve Ayça Örer, birden çok gündür Dersim’de olup bitenleri Hasan Saltuk’un koleksiyonundan ve TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI arşivinden elde edilmiş resimlerle, bilgilerle deşifre ediyorlar.
Kamuoyunun Dersim olaylarıyla alakalı önce hayret verici karşılaşması bundan birden çok sene öncesinde, Cafer Soluk’un yazdığı “Alevilerin Kemalizmle İmtihanı” adlı kitabı yardımıyla olmuştu. Fakat Cafer Soluk’un belirttiği ikilem (Alevilerin toplanmış katliama uğramalarına ne sebeple durumda olan ideoloji çevresinde hizalanmış olmaları), ana cereyan basın aracılığıyla karartmaya ve Soluk, Kemalist Aleviler aracılığıyla yüklü tenkitlere elbet tutulmuştu. Bu nedenledir ki, laf konusu gerçeklerin hemen bir CUMHURIYET HALK PARTISI milletvekili aracılığıyla gündeme getirilmesi ve ana cereyan basında günler devam eden bir içerik dizisiyle ele alınması epeyce mühim. Şüphesiz bu iş halen yüreklilik gerektiriyor, ama çoğalış “karartma” altında kalmıyor, kalamıyor.
Resmi tarih bize Dersim ve çevrenindeki alanda kafayı aşiretinin ve tarikatının ölçüt yargılarıyla bozmuş ilkel ve cahil başkaldırıcıların ne türlü sindirildiğini anlatır. Ameliyatın rastgele kocaman bir başkaldırı üst kısmına başlamadığını, harekât amaçlı vesile kollandığını, ek olarak 1933’te Dersim’le alakalı evsaflı raporlar hazırlandığını sumen altı eder.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.