Türkler Car of The Year (COTY) adayları arasında

Türkler Car of The Year (COTY) adayları arasında

Murat Güler’in tasarladığı yepyeni Ford Focus ve Bursa Oyak Renault tesislerinde üretilen elektrikli Fluence Z.E., senenin otomobili olmak amaçlı yarışacak
Avrupa’da senenin otomobili amaçlı yarışacak aday araçlar belirlendi. Bu yıl 23 markanın toplamında 38 modeli Car of The Year (COTY) Organizasyonu aracılığıyla aday olarak seçildi. Aday araçlar listesinde biri Türk aracılığıyla tasarlanmış, biri de Ülkemiz’de üretilmiş 2 model yer alıyor. ‘One Ford’ programının uygulandığı önce model meydana gelen ve Murat Güler aracılığıyla tasarlanan Ford Focus ve Renault’nun önce elektrikli otomobili Fluence, senenin otomobili olmak amaçlı yarışacak.
Focus’a Türk İmzası
Ford’un krizden çıkma amaçlı uygulamaya koyduğu ‘One Ford’ (Tek Ford) stratejisinde mühim oyun oynanan Güler, Amerikan devinin bütün yeryüzünde piyasaya sunduğu yepyeni Focus’u tasarladı. Güler, 1999’da çalışmaya başladığı Ford’da Focus ve C-MAX’in dizayn kadrosunda bulunurken, asal başarısını Iosis X konseptiyle inşa etti. Tamamıyla Güler aracılığıyla geliştirilen Iosis X, Ford’un önce Avrupalı SUV modelinin temelini oluşturdu.
Bir yıl ardından da Iosis X, Kuga ismiyle seri üretilmeye başlandı.

Kuga’nın da tasarımına imzasını atan Güler, Ford’un önce evrensel modeli meydana gelen yepyeni Focus serisinin tasarımını gerçekleştirdi. Yepyeni Mondeo’nun tasarımını da yapan Güler, son olarak de Ford’un lüks markası Lincoln amaçlı çalışıyor. Ülkemiz’de Oyak Renault Fabrikaları’nda üretimine başlanan Renault Fluence Z.E., önce elektrikli seri üretim sedan olma özelliğini taşıyor.
İlk olarak İsrail’e ihraç edilecek Fluence Z.E., aralık ayı içinde ise Ülkemiz’de satılmaya başlanacak. Elektrikli Fluence’in 185 kilometrelik bataryası 4.5 liraya şarj oldu. Bu işlem tarifenin ek olarak düşük meydana geldiği gece saatlerinde yapılırsa cereyan faturası 100 km amaçlı 1.5 liraya düşüyor.
22 ülkeden 59 jüri azasi seçiyor
22 ülkeden 59 jüri azasının bulunduğu COTY’de Ülkemiz’yi ERKEN Gazetesi yazarı Ufuk Sandık temsil etmekte. Yazarımız, 1964’te oluşturulmuş bu organizasyonun önce ve tek Türk jüri azasi. Sandık, Avrupa’da araba Oscar’ı olarak onay edilen bu organizasyona 9 yıl öncesinde seçildi.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.