Tüvtürk’ten xenon uyarısı


Tüvtürk’ten xenon uyarısı

Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı mevcut olmayan “xenon far”lara sahip otomobillerin “ağır kusurlu” onay edileceği ve kontrolden geçemeyeceği bildirildi.
TÜVTURK İş Geliştirme ve İletişim Direktörü Koray Özcan, yaptığı bildiride, xenon (gaz deşarjlı) farların daha sıkı görebilmek amaçlı zaman ışığına yakın bir ışık verici aydınlatma sistemi meydana geldiğini ifade etti.
Bazı otomobillerin, fabrika çıkışından bu yana bu çeşit farlara sahip meydana geldiğini ifade eden Özcan, bu araçlarda far yükseklik ayarlayıcısı meydana geldiği amaçlı muayenede rastgele bir meseleyle karşılaşılmayacağını belirtti.
Fabrika çıkışlı xenon farlara sahip araçlarda, davranış halindeki sallantıya ya da yüke yönelik karşın bakımdan iştirak eden sürücülerin huzursuz olmaması amaçlı otomatik personel far yükseklik ayarlayıcısının yer aldığını ifade eden Özcan, şu şekilde konuştu:
“Yükseklik ayarlayıcısı yardımıyla araç aşağı yukarıya salındıkça ya da yük sebebiyle arka aksının aşağı, ön aksının yukarıya gerçek yönlenmesi halinde ışığın sürekli aşağıda tutulması sağlanır. Fakat özgün olmayan ve daha daha sonra yedek parça şeklinde alınarak monte edilen xenon farkların takıldığı araçlarda otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmamaktadır. Bu vaziyet, karşın bakımdan iştirak eden sürücülerin savını engellediği amaçlı tehlike oluşturuyor.
Araçların niteliklerinin saptama ve muayene edilerek yollarda kullanımının uyumlu olup olmadığına bakılan TÜVTURK Araç Muayene İstasyonlarında bu vaziyet, 15 Ocakta tarihine civarı hafif hata olarak muayene raporuna yansımaktaydı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.