Üçüncü Göz-Dördüncü Kuvvet

Üçüncü Göz-Dördüncü Kuvvet

Basın; bilgi toplama, yayma ve yorumlama dair çalışma gösteren kuruluşların evrensel isimidir. Bilgi alma ve yayma talebi, insaniyet tarihi civarı eskidir. Geçmiş Zamanda, haberler alma ve yayma işlerini devletler üstlenmişti. Fakat matbaanın bulunmasıyla beraber insanlar, müstakil kaynaklardan bilgi alma imkânına kavuşmuştur. Tarihte malum önce dergi, Romalılar çağında basılmıştır. Bu dönemden bu yana gazetecilik faaliyeti süratle dağılmış ve 19. asırda bir endüstri dalı haline gelmiştir.
İlk Türk gazetesi Takvim-i Vekai 1831 senesinde yayımlanmıştır. Bu gazeteyi 1840 senesinde Ceride-i Havadis, 1860 senesinde Tercüman-ı Ahval ve 1862 senesinde yayınlanan Tasvir-i Efkâr takip etmiştir. Gazeteler, yepyeni basım teknikleriyle ve erişim imkânlarının gelişmesiyle beraber okuyucularına süratle ulaşmaya başlamıştır. 20. asırdan bu yana, tv olarak bilinen sihirli kutunun buluş edilmesiyle beraber tv haberciliği çağı başlamıştır. Böylelikle, ülkenin en ucra köşesinde dahi görüntülü haberler ani olarak kişilerin hanelerine civarı ulaştırılmıştır.
Basın üyeleri amaçlı bilgi toplamak, dağıtım epeyce meşakkatli bir iştir. Birden Çok karelik bilgi görüntüleyebilmek amaçlı çeşitli tehlikeleri göze alırlar. Bu uğurda birçok basın mensubu üzgünüm yaşamını yitirmiştir. Gazetecileri bekleyen bir yabancı Yorucu süreç; edinilen haberlerin gerçek olup olmadığının saptama edilmesidir. Çünkü gazetecilik çeşitli bir meslektir ve hiçbir zaman yalana ve asılsız haberlere tahammülü yoktur. Uydurma ve asılsız bilgi yayan gazeteleri milletçe, bir anda yerden yere vurur. Milletçe darbesi yiyen gazetelerin prestiji sarsılır, tirajı düşer. Milletçe darbesi yiyen bu çeşit gazetelerin basın dünyasında gösterişli habercilik inşa etme talihi tükenir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.