Ülkemiz’ye Geliyor Olacak Tüm Uçaklara 6 Bin Dolar Değerinde Petrol Desteği

Ülkemiz’ye Geliyor Olacak Tüm Uçaklara 6 Bin Dolar Değerinde Petrol Desteği

Türkiye ve Rusya arasındaki uçak krizi akabinde bu yıl Rus yabancı gezgin sayısında zarar bekleyen sektörü serinletecek izah Turizm Bakanı’ndan geldi.

BAKANLIK’TAN RUSYA ÖNLEMİ

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, tüm dünyadan Ülkemiz’ye geliyor olacak tarifeli-tarifesiz tüm uçaklara 6 bin dolar petrol desteği verileceğini bilgisini verdi. Hüküm Rusya’nın turizm boykotuna karşın önlem olarak açıklandı. Frankfurt’ta izahlarda koltuk alan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, petrol desteğinin Antalya, Alanya, Bodrum, Dalaman ve İzmir’e ifade edilecek seferler amaçlı olabilitesi yüksek meydana geldiğini ifade etti.

İSTANBUL VE DİĞER ŞEHIRLER YOK

Mahir Ünal, İstanbul ve öbür kentlerdeki havaalanlarına yapılmış olan seferlerin petrol desteğinden yararlanamadığını ifade etti. Teşviğin şu an amaçlı nisan ve mayıs aylarında ifade edilecek uçuşlar amaçlı olabilitesi yüksek olacağını kaydeden Mahir Ünal, teşviğin uzatılması konusunun bir sonraki aylarda gözden geçirileceğini ifade etti.

TANITIM KAMPANYASI YAPILACAK

Yurtdışında yepyeni tanıtım kampanyası başlatılacağını bildiren Ünal, kampanya giderlerinin bakanlık ve turizm sektörünce yarısı yarıya paylaşılacağını da belirtti.

TURİSTİK BÖLGELERDE ÖNLEMLER ÜÇ KATINA ÇIKARILDI

Türk güvenlik güçlerinin turistik bölgelerde edinilen önlemleri üç katına çıkardıklarını kaydeden Mahir Ünal, tedbirlerin turistleri olası olduğunca huzursuz etmemesi dair itina gösterdiklerini vurguladı.

EN ÇOK TURİSTİ ALMANYA GÖNDERİYOR

Ülkemiz’ye en fazla yabancı gezgin gönderen ülkelerin başını yüzde 15’le Almanya çekiyor. İkinci sırada yüzde 10’la Rusya geliyor. 2014 senesinde Ülkemiz, dünyanın en sevilen tatil ülkeleri içinde altıncı sırada koltuk almıştı.

Dünya Turizm Örgütü’nün bilgilerine yönelik, 2014’te Ülkemiz’yi 36 milyon 800 bin birey ziyaret etti. Turistlerin yarısından fazlasının Almanya, İngiltere ve Rusya’dan geldiği belirtildi. Ülkemiz ekonomisinin en mühim gelir kaynaklarından biri meydana gelen turizm, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 12’sini oluşturuyor.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.