Uygunsuz beslenme kanser rizikonunu artırıyor

Uygunsuz beslenme kanser rizikonunu artırıyor

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Milletçe Sıhhati Enstitüsü Müdürü Profesyonel. Dr. Hilal Özcebe, yaptığı bildiride, Hayat Sıhhat Teşkilatı tahminlerine yönelik yeryüzünde her yıl 13 milyon bireyin kansere yakalandığını, 7 milyon bireyin de kanserden hayatını yitirdiğini ifade ederek, erkeklerde en çok ölüme neden meydana gelen önce 5 kanserin sırasıyla akciğer, mide, karaciğer, bağırsak ve yiyecek borusu; bayanlarda ise meme, akciğer, mide, bağırsak ve rahim (döl yatağı) ağzı kanserlerinin en pek ölüme sebep olduğunu söyledi.

Kanser gelişiminde, genetik; bilimsel, davranışsal ve etrafsal faktörlerin gösterişli olduğunu belirten Özcebe, “Kansere ilişkili ölümlerinin tahmini yüzde 30’u beslenme ve zarar veren meydana gelen 5 alışkanlığa bağlıdır. Bu alışkanlıklar ise şişmanlık, az meyve ve sebze yeme, yeteri kadar davranış etmeme, tütün ve içki kullanma şeklindedir” dedi.

Özcebe, sigara kullanımının en mühim önlenebilir kanser sebebi olduğuna ve kanserlerin yüzde 22’si ve akciğer kanserlerinin yüzde 71’inden sorumlulukları olan tutulduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Gelişmekte meydana gelen ülkelerdeki virüslerin neden olduğu kanserler, kanser ölümlerinin yüzde 20’sinin nedenini oluşturmaktadır. Kanser vefat sayısının 2030 senesinde 13.1 milyona ulaşacağı ihtimal edilmektedir.

Yapılan çalışmalar, ülkemizdeki vefat nedenlerinin önce esnasında kalp ve damar hastalıkları gelirken, kanserler 2. sırada koltuk almaktadır.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.