Uzman ebeler faaliyete başlayacak

Uzman ebeler faaliyete başlayacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Şencan, TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI Tasarı Bütçe Komisyonunda görüşülen Tek Takım Yasa ve Yasa Kararında Kararnamelerde değişim yapılmasına konusunda yasa krokininde ebelere ilişkili olarak ihtisas tanımının, ihtisas kadrolarının ve özlük haklarını içerir maddelerin bulunduğunu ifade etti.

Bu tasarıyla ebelerin uzmanlaşmasını teşvik etmek, ebelikte uzmanlığı yaygınlaştırmak talep ettiklerini belirten Şencan, lisans mezunu ebelerin meslekleriyle ilgili lisansüstü öğrenim aldıktan ve diplomaları Sıhhat Bakanlığınca tescil edildikten ardından ”uzman ebe” olarak çalışacağını bildirdi.

Şencan, hedeflerini kadın ve çocuk sıhhati konusunda ebelerin hem tek bilgisini hem tek de tecrübelerini ek olarak üst noktaya taşımak ve bu alandaki çalışmaları teşvik etmek meydana geldiğini vurguladı.

Dünyada ebelikte uzmanlığın, çoğunlukla hemşireliğin tek ihtisas sahası olarak bulunduğunu ifade eden Şencan, Türkiye’de de uzmanlığın ağırlıklı biçimde ”aile sıhhati ebeliğinde ihtisas” ve ”klinik ebelikte ihtisas” sahaları üstünde yoğunlaşacağını ifade etti.

”Normal doğum amaçlı kadın adaylarını cesaretlendirecekler”

Ebelikle ilgili yüksek okullarda da yepyeni alanların da eklenebileceğine dair Şencan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

”Ancak ihtisas sahası temelde kadın ve çocuk sıhhatini geliştirmek üst kısmına kurgulanıyor. Ebelikte uzmanlaşmanın sağlanmasıyla hem tek kadın ölümlerinin azaltılmasını ve çocuk ölümlerindeki azalmayı geliştirmek talep ediyoruz. Doğum zamanı konusunda üzgünüm sezaryan oranları dünya ortalamalarının üstünde. Bunları ek olarak normale çekmek talep ediyoruz. Öbür yandan yeteri kadar haber meydana gelmediği amaçlı, yeteri kadar yüreklilik meydana gelmediği amaçlı sezaryana eğilim de var. Bu konuda da anaları, bilgilendirmeyi, cesaretlendirmeyi arzuluyoruz. Bunu yeniden profesyonel ebeler eliyle gerçekleştireceğiz. Bu konularda profesyonel ebelerin desteğini almak talep ediyoruz.”

Türkiye’de 52 bin dolaylarında ebe olduğuna dair Şencan, sayıdan çok özellik ve haber ile becerideki artışı merkeze aldıklarını ifade etti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.