Uzun Zaman Güneşte Kalanlar Dikkat

Uzun Zaman Güneşte Kalanlar Dikkat

Mersin Hükümet Hastanesi Başhekimi Mehmet Yavuz Gözükara, güneş ışınlarının dik açıyla düştüğü saatlerde, 2 saatten fazla güneş altında kalmanın, hafif baş ağrısından ölüme civarı götürebilen güneş çarpmasına neden olabildiği uyarısında yer aldı.

Gözükara, güneşin birey sıhhati tarafından azının fayda, yarısından fazlasının kayıp meydana geldiğini ifade ederek, güneş çarpması ve cilt kanseri dair ikazlarda yer aldı. Güneşin yaşamın vazgeçilmezi meydana geldiğini fakat, fazlasının birey sıhhatine kayıp verdiğini anlatan Gözükara, Akdeniz çanağında yaşayanların en kocaman sorununun yazları güneş çarpması meydana geldiğini ifade etti.

“Güneşte uzunca zaman kalırsanız güneş çarpması, başka bir deyişle ısı çarpması olabilir. Bu, hafif tek baş ağrısından tutun da ölüme civarı götürebilen komplikasyonları meydana gelen tek tıbbi ivedi durumdur”diyen Gözükara, bilhassa güneş ışınlarının dünyaya dik olarak geldiği 11.00-14.00 saatleri aralarında güneşte 2 saatten daha çok kalmanın bedende ısı birikimine neden olduğuna işaret etti.

Bunun bazen tek saat bile olabileceğine değinen Gözükara, “Özellikle çok korunaksız giyinmişseniz, başınızda şapkanız yok, vücudunuz çıplaksa bedende ısı birikimi oldu. Bedendeki ısı regülasyonunu ayarlayan beyindeki merkezler bu regülasyonu ayarlayamayacak pozisyona düşüyor. Beden ısısı yükseldiğinde beyin terleme yöntemiyle ısıyı düşürmeye çalışıyor, tek süre daha sonra sıvı/akışkan kaybınız oldu, sıvı/akışkan kaybınız olunca terleme yavaşlıyor, terleme yavaşlayınca beden ısınmaya başlıyor, ısınmaya başlayınca bütün organlarınız bundan çok negatif etkileniyor. En enbaşta da beyin, merkezi hudut sistemi etkileniyor. Öncesinde baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, arkasından komaya giden durum mevzubahis oluyor”diye konuştu.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.