‘Vakıf’ kavramı çoğalış boş bir hayaldir

‘Vakıf’ kavramı çoğalış boş bir hayaldir

ÇELİK Gülersoy Vakfı, rahmetli Sert Bey’in 40 küsur yil uğraşıp oluşturduğu kütüphanesinin yer aldığı “İstanbul Kitaplığı”nın Ayasofya’daki binasını kiraya vermeyi kararlaştırmış. Kitaplar yabancı bir yere taşınacak, bina da maaşı 20 bin liradan 49 seneliğine kiralanacakmış.
Karar, vakfın mütevelli kurulunda bire karşın 2 oyla alınmış; karşıt görüşlü aza ile idare kurulu başkanı gazetelerde birbirlerine demediklerini bırakmıyorlar…
Maddî sorun çeken bir vakfın sahip meydana geldiği gayrımenkullerden bazılarını kiralaması yahut satması olasıdır ve bu yüzyıllardır üzgünüm yapılır.
“Maalesef” diyorum, çünkü gönül bu şekilde olmamasını, vakıf koşulunun devamını talep ediyor şayet ancak o maddî sorunlar ve dertler!
Ama satış yahut kiralama kararı verildiği halde, uygulamanın ve sarfedilen sözlerin akıl çerçevesinde olması şarttır…
Meselâ, Sert Bey’in vakfının idare kurulu başkanı Uğur İbrahimhakkıoğlu’nun “Kitapların 14 trilyonluk bir binada durması diye bir birşey yok, üç trilyonluk binada da durabilirler”gibisinden bir söz etmemesi gerekir. Çünkü, bu şekilde bir vakfın en başında meydana iştirak eden zâtın dünyanın önde iştirak eden kütüphanelerinin binalarının asırlar öncesinden kaldığını, hatta trilyonluk falan değil, birden çok katrilyonluk olduklarını bilmesi ve dolayısıyla “kitap” ve “kütüphane” benzeri kavramlarla meblâğı biraraya getirmemesi şarttır!

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.