Verilen Söze Ilişkili Kalmak: Ahde Vefa

Verilen Söze Ilişkili Kalmak: Ahde Vefa

Mehmet Akif Ersoy, çok sevdiği arkadaşı Hoca Ali Şevki Efendi’yi kızının nikâhına çağrı eder. Çok ihtiyar meydana iştirak eden hoca efendi bu davete belli bir süre geç gelir. Ve mazeret olarak da, Vefa Yokuş’undan çıktığını söyler. Mehmet Akif ERSOY ise bu mazerete belli bir süre nükteli, belli bir süre dokunaklı şayet tam yerinde şu şekilde yanıt verir:
“Hangi Vefa Yokuş’undan bahsediyorsun hoca efendi? Şimd2, ev o yokuşu çoktan düzledi….”
Ahid; söz vermektir, yemin etmektir. İki yön aralarında yapılmış olan bir sözleşmesidir.
Ahde Vefa; verilen söze ilişkili kalmaktır. Edilen yemine sadık olmaktır.

En kocaman Ahid; Kalû Belâ’dır. Bezm-i Elest de Rabb’a verilen sözdür Ahde Vefa. Allah’ın vasfıdır Ahde Vefa. Vefasızlık ise dünyaya geldikten ardından unutulan kulluktur. O sebeple ki, Ahde Vefa ilâhidir. Vefasızlık insani. O nedenledir ki, Ahde Vefa ezeldir. Vefasızlık dünyevi. Ahde Vefa üst kısmına başladı bu hayat. Ahde Vefa üst kısmına heyetti bu rejim. Başlangıcımız Ahde Vefa, sonumuz sınav. Dersin adı; AHDE VEFA…Soru bir ve çetin; Ne Amaçla Terki Vefa? Ne Amaçla Reddi Vefa?
Hangi Ahde Vefa? Nerede? Paran bitene civarı, şöhretin gidene kadardır vefa. Makama oturana civarı, istediğini sahaya kadardır vefa. Gözün gördüğü civarı, kulağın duyduğu kadardır vefa. Elin ayağın tuttuğu civarı, işini gücünü yaptığın kadardır vefa. İktidara gelene civarı, seçilene kadardır vefa. Emele ulaşana civarı, işi bitene kadardır vefa. Ne demiş Necip Fazıl KISAKÜREK “Yola çıktıklarını yöntemde bulduklarına değişirsen; hem bir yöntemini kaybedersin hem bir dostunu.” Yepyeni yollar bulan çok da, dostunu bulan yok. Dostun vefasını talep eden çok da, cefasını soran yok. İyi gün içerisinde yakınında meydana iştirak eden çok da, berbat gün içerisinde gözüken yok. Vaat eden çok da, sadık meydana iştirak eden yok.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.