Virüsler ne türlü bu civarı çabuk dağılıyor ile alakalı faydalı bilgiler

Virüsler ne türlü bu civarı çabuk dağılıyor ile alakalı faydalı bilgiler

Eskiden en sık sık karşılaşılan yol, bir bilgisayardan diğerine “disket” ile dosya aktarımı idi. Son Zamanlarda ise, PC ağlarının epeyce yüklü kullanılması, herkese açık (anonim) dosya arşivleri ve web üzerindeki fenomen etkileşimli ortamlar (IRC, ICQ, Web benzeri) virüslü programların dağılması amaçlı epeyce uyumlu ortamlardır. Bununla Beraber, e-mail yöntemiyle iştirak eden programların kontrolsüz çalıştırılması da bir yabancı potansiyel tehlike olarak karşımızdadır.
Truva atı da esasında “virüs” ile eşit. Bir farkı, önce anda aldığınız programın faydalı birşeyler yaptığını sanıyorsunuz fakat zarar veren oldugunu daha daha sonra anlıyorsunuz. Laf gelimi, yalnızca bir virüs bulaştırmak amaçlı yazılmış bir oyun yazılımı.
Bazı virüsler, direk data dosyalarını bozabilirler. Pekçok virüs,.DAT,.OVR,.DOC benzeri çalıştırılabilir olmayan dosyaları amaç alıp bozabilmektedir. Fakat PC virüsleri de bir tür “bilgisayar programları” olduğundan, virüsün yayılabilmesi amaçlı kesinlikle virüs kodunun çalışması gerekli. Bu yüzden, laf gelimi bir düzyazı içerir dosyanın (text) virüs transfer olasılığı yok.
Bazı programların, uygulama ile beraber kullanılan “kendi destekçi programlama dilleri” vardır. Laf gelimi, fenomen bir kelime islemci meydana iştirak eden “MS Word”, “Macro” ismi verilen destekçi paketlerle içerik yazma esnasında bir takım işleri otomatik ve daha pratik yapmanızı sağlayabilir. Programların bu özelliğini faydalanarak yazılan virüslere “macro virüsleri” ismi verilir. Bu virüsler, yalnızca hangi macro dili ile yazılmışlarsa o dosyaları bozabilirler. Bunun en fenomen ve riskli örneği “Microsoft Word” ve “Excel” macro virüsleri. Şunlar, alakalı uygulamanın macro dili ile yazılmış bir biçimde, bir word ya da excel faydalanarak hazırladığınız dökümana yerleşir ve bu dökümana her girişinizde etkin duruma geçer. Macro virüsleri, alakalı programların kullandığı bir takım tanımlama dosyalarına da bulaşmaya (normal.dot benzeri) çalışır. Böylelikle o programla olusturulan her döküman virüslenmiş olabilir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.